18 Nisan 2015 04:50

Madrid’in kümesi

Paylaş

Hilal ÜNLÜ
Madrid

Avrupa’nın uyumayan başkentinin, Hemingway’ın en sevdiği kent, zengin tapasları, tavernaları, görkemli bulvarları, paha biçilmez eserlerin yer aldığı Reina Sofia, Prado, Tyseen müzeleri ile, boğa güreşi, flamenkosuyla İspanya’nın göz bebeği Madrid’in gözlerden uzak arka sokaklarından biri...Gallinero. Türkçesi kümes.

Gallinero, Madrid’e yalnızca 12 km. uzaklıkta. Burada, üzeri kartonlar, naylon ya da çinko plakalarla örtülmüş, etrafı çöplüklerle çevrili, yılanların, farelerin ve bilumum hayvanların cirit attığı derme çatma kondularında, Romanya’dan göç etmiş olan  yaklaşık 500 çingene yaşıyor. Her an “yuvalarının” yıkılması korkusuyla… Tuvalet, su, elektrik yok. Suyu, çevrede bulunan bir su kaynağından bidonlarla taşıyorlar. Çocuklar çöplükte oynuyor.

Save the Children’dan bir yetkili, “Bu insanlar tamamen toplumdan dışlanmış durumda ve insanlık dışı koşullarda yaşıyor. Gallinero sakinlerinin ses tonlarında yaşamlarındaki şiddetin izleri hissediliyor” diyor. Yaşamın acımasızlığının yanında, aç kalma, ara ara kondularını yıkmaya, onları hizaya sokmaya gelen polis korkusunun izleri... 

Gallinero sakinleri, Save Children, Pontificia Comillas Üniversite’si ve bazı gönüllü STK’lara (sivil toplum kuruluşları) çekindikleri için isimlerini vermedikleri röportajlarda şunları söylüyorlar: “Bebekleri evin içinde pek yalnız bırakamıyoruz. Geceleri lağım fareleri onlara zarar verebiliyor. Hatta yiyebiliyor. Gecekondular içine sıklıkla aç kalmış köpekler, sinekler ve yılanlar giriyor”. “Hırsızlık yapmak, kir pas içinde yaşamak istemiyorum, çalışmak  ve evime para getirmek istiyorum” 

LAĞIM FARELERİ VE ÇÖPLÜKLER ÇOCUKLARIN RESİMLERİNDE

Durumdan en çok etkilenen de her zamanki gibi çocuklar. Pontificia Comillas Üniversitesi'nden Psikoloji Profesörü Carlos Pitillas şunları dile getiriyor: “Çocuklarda bir kuşatılma, her an saldırıya maruz kalma algısı var. Korunmasızlık hissi... Güvenli olanla tehlikeli olanı, temiz olanla kirli olanı ayırt edemiyorlar. ‘Sabitlenmiş bir korku’ içindeler ve nasıl tepki vereceklerini bilmiyorlar.” 
 Çocukların yaptıkları resimler aslında her şeyi anlatıyor. Küçük bir kız çocuğu etrafı, üzerinde pembeye boyanmış lağım farelerinin olduğu çöplerle çevrili, üçgen çatılı evler, bir iki ağaç, bir kadın biri erkeği temsilen çizgilerle iki insan çizmiş. Altına çocukluğunun affediciliği  ile “insanları seviyorum” yazmış bir de. Bir başka çocuğun yaptığı resimde polis arabaları ve şiddet görüntüleri…Kavga eksik olmuyor Gallinera’da çünkü...

10 kardeşi ile birlikte farelerle birlikte yoksunluk içinde yaşamını sürdürmeye çalışanlardan biri olan 15 yaşındaki Sami, “Annem dilencilik yapıyor babam hurda topluyor. Burada yaşam çok kötü. Ben normal bir evde yaşamak istiyorum” diyor. Bir başka çocuk da, “Ben okula gitmek istiyorum; çünkü şekerleme alırken beni kandırmalarını istemiyorum,” diyor.  

Öte yandan Save the Children’ın açıklamasına göre, Madrid yetkililerinden bu konduların yıkımının savunulmasının dışında bir çözüm sözü gelmiyor. Görkemli başkentin bu arka sokağındaki insanlığın dramı şekil değiştirerek sürecek yani...
  
 

 

ÖNCEKİ HABER

HDP Ankara vekil adayları tanıtıldı

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Putin ile görüşüp, atılması gereken adımları inşallah atmış olacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa