AKP kadrolu öğretmen istemiyor

AKP kadrolu öğretmen istemiyor

EĞİTİM SEN Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ağustos ayında yapacağı 11 bin 544 atamanın, resmi makamlarca açıklanan 140 bin öğretmen açığının yanında “devede kulak” kaldığına dikkat çekti. AKP’nin öğretmen atamalarını umut tacirliği için kullandığını belirten Bozgeyik, asıl h

EĞİTİM SEN Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ağustos ayında yapacağı 11 bin 544 atamanın, resmi makamlarca açıklanan 140 bin öğretmen açığının yanında “devede kulak” kaldığına dikkat çekti. AKP’nin öğretmen atamalarını umut tacirliği için kullandığını belirten Bozgeyik, asıl hedefin öğretmenleri güvencesiz çalıştırmak olduğunu kaydetti.

Bozgeyik, öğretmen açığı sorununda hükümetin umut tacirliği yaptığının bir kez daha bakanlık tarafından doğrulandığını ifade etti. Daha önce 55 bin öğretmen ataması yapılacağının duyurulduğunu hatırlatan Bozgeyik, yapılan ve yapılacağı ilan edilen atamaların ise bu rakamın yanına dahi yaklaşamadığına dikkat çekti.

“Karşımızda, eğitimin niteliğini artırmayı amaçlamak yerine strateji raporlarında daha fazla ticarileştirmeyi hedeflediğini ifade eden bir hükümet bulunmaktadır” değerlendirmesinde bulunan Bozgeyik, “Öğretmenlik mesleğini sıradan bir ‘iş’ olarak değerlendiren AKP, uzmanlık gerektiren bir mesleğe hangi fakülteden mezun olursa olursun herkese ücretli öğretmenlik yolunu açmakta bir sorun görmemektedir. Çünkü AKP,  istediği zaman işten çıkarabileceği, bir aylık çalışmanın karşılığında iki haftalık sigortasını yatırdığı, öğretmenlik dışında da her türlü işi yaptırabileceği insanları işe almak varken kadrolu öğretmen atamasını yapmak istememektedir” dedi.

Bozgeyik, “öğretmen yetiştirilmesi” ve “öğretmenlerin iş güvenceli, kadrolu olarak istihdam edilmesi” konusunda hükümetin hiçbir planlaması olmadığını dile getirdi. Hükümeti “resmi ağızlardan telaffuz edilen 140 bin öğretmen açığını kadrolu atamalarla gidermeye” çağıran Bozgeyik, işsiz öğretmenlerin tamamının kadrolu iş güvenceli olarak atamalarının yapılması için de acilen planla yapılmasını istedi.
(Ankara/EVRENSEL)


‘KİTAPÇIKLAR ADAYLARA GÖSTERİLMELİ’

Eğitim Sen, KPSS Lisans Düzeyi (Alan bilgisi ve eğitim bilimleri) sınavında adayların açıklanan net sayılarının yanlış hesaplandığı kuşkusunun giderek arttığına dikkat çekerek, adayların sınav kitapçıklarını görebilmelerinin sağlanmasını istedi. Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, ÖSYM tarafından yapılan son KPSS’nin ardından adayların netlerinin yanlış hesaplandığı kaygısı taşıdıkları belirtildi. Açıklamada, 2010 yılında KPSS’de yaşanan kopya skandalı ve YGS’deki şifre skandalının ardından son yaşananların üstünün hemen örtülmek istenmesinin ÖSYM’ye olan güveni yok ettiği kaydedildi. Şifre uygulamalarını kolaylaştıran kişiye özel kitapçık uygulamasının da eleştirildiği açıklamada, bu uygulamanın devam etmesinin ciddi kaygı yarattığı vurgulandı. Sınava giren adayların kaygılarının giderilmesinin istendiği açıklamada bunun için kitapçıkların adaylara gösterilmesi çağrısı yapıldı. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net