17 Nisan 2015 23:43

HDP Ankara vekil adayları tanıtıldı

Paylaş

HDP Ankara Milletvekilli adayları verilen kokteyl ile tanıtıldı. 

HDP Ankara İl Örgütü, Ankara milletvekilli adaylarını Neva Palas Oteli'nde düzenlediği kokteyl ile tanıttı. Tanıtıma, Ankara Milletvekili adayı ve aynı zamanda İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder ile diğer adayların yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Tanıtım adayların geçmişi ve neden HDP'de aday oldukları hakkında yapılan bilgilendirme ile başladı. Geçmiş hayatları anlatın adaylar daha sonra tek tek sahneye davet edildi. Tanıtım esnasında zılgıt ve alkışlarların hiç susmadığı salonda, ayrıca kadın adaylar halay çekerek hatıra fotoğrafı çektirdi. 

'TÜRKİYE PARTİSİ BÖYLE OLUR…'

Daha sonra kısa bir konuşma yapan Ankara Milletvekilli adaylarından Sırrı Süreyya Önder, konuşmasına adayları ve gelen yurttaşları selamlayarak başladı. Aday listesini izlediğini o nedenle uzun bir konuşma yapamayacağını ifade eden Önder, "Diyarbakırlıların bir sözü vardır sahnesinden belli oldu, bu sahne de biraz önce belli etti kendisini. Bu ülkede bu topraklarda ne kadar mazlum ötekileştirilmiş, varsa en az bir temsilcisi var burada. Türkiye partisi böyle olur. Bütün toplumsal muhalefet alanlarını yan yana getirerek zulme, zalime, karanlığa karşı diklenmek suretiyle olur. Bizim fazladan kuracağımız her söz fuzulidir. Buradaki liste Türkiye'de demokratik siyasetin önünü açmanın anahtarını sağlıyor" dedi.

Adaylardan Gülsen Ülker ise, HDP'de "yeni yaşamı" kuracaklarını söyleyerek, "Buna ne baraj engel olacak, nede provokasyonlar. Kadınlar ve gençler barajları yıka yıka geliyor" diye belirtti. 
Ülker'in konuşmasından sonra tanıtıp toplantısı yapılan kokteyl ile sona erdi. 

ÖNDER GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Sırrı Süreyya Önder, Ağrı'daki olayla ilgili, "Provokasyonlara gelince; Ağrı ile birlikte demokrasi bloğu çok başarılı bir sınav verdi. Hükümetin yada derin güçlerin geliştirmeye çalıştığı, çalıştırdıkları bu provokasyon boşa çıktı. Bizatihi Genelkurmay kendilerini tekzip etti. Ordunun tekzip ettiği bir Başbakan durumuna düşmek ne kadar trajiktir. Bunun yorumunu halka bırakıyorum. Onun için bir daha bu ve benzeri provokasyonlara kalkışmanın artık eskisi kadar kolay olmadığını gösterdi bize Ağrı provokasyonu." diye konuştu.

Önder, "Olayın hemen ardından Genelkurmay, Başbakanlığı tekzip eden ve sayın Cumhurbaşkanını tekzip eden açıklamayı yaptılar malum. Oradaki askerlerimize yardım eden halka teşekkür ettiler. Bu böyledir. Şimdi siz, bedel parası bulamadığınız için zorla askere götürülen yoksul halk çocuklarını, eskisi kadar kolay öyle vurun-kırın pozisyonuna sürükleyemezsiniz. Çünkü barışın ne kadar kıymetli olduğunu bütün Türkiye anladı. Onun için iktidarın bundan bir ders çıkarmasını diliyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedefinde HDP ve Selahattin Demirtaş'ın olduğunun hatırlatılması üzerine Önder, "Sayın Cumhurbaşkanının da çok sevdiği bir mısra ile cevap vereyim ona; onlar vurdukça biz büyüdük kardeşim, vursunlar bakalım." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın açıklamalarının sorulması üzerine Önder, şunları söyledi; "Bence fal bakmayı bırakıp işini yapsa sayın Akdoğan daha iyi olur. Çünkü hükümetin üzerine düşenler var. Sadece bir tanesini söyleyeyim. Tamamen sürecin dışında temel bir insani hak meselesi olan bir tane hasta tutsağı bırakmamışsınız siz. Neden bahsediyor Yalçın Akdoğan. Onun için herkes kendi işini yapsın, gereğini yapsın. Biz kendi üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Her şeye rağmen barış, ısrarla barış, ısrarla demokratik siyaset." 

Seçim çalışmaları, kampanya ve sürprizlerle ilgili bir soruya Önder, "Hiçbir sürpriz yok. Mümkün olan en geniş halk kesimlerine ulaşmaya çalışacağız, herkese derdimizi anlatmaya çalışacağız. Ben inanıyorum ki Ankara'da yüksek bir karşılık bulacağız." şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

HDP ve diğer partilerin seçim haberlerini 'Seçim 2015' Özel Sayfamızdan takip edebilirsiniz

ÖNCEKİ HABER

Figen Yüksekdağ: AKP eski Türkiye’nin temsilcisidir

SONRAKİ HABER

İBB, Haydarpaşa ve Sirkeci Gar ihalelerinden elendi | İhale İBB'den habersiz yapılmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa