17 Nisan 2015 21:49

Kamboçya'da binlerce yoksul evsiz kaldı

Paylaş

Kamboçya’da binlerce insan hükümet tarafından barınaklarından çıkarılarak evsiz bırakıldı.

Kamboçya’nın güneyinden bildiren el Cezire muhabiri durumu “Çok az yiyecek var, yaşamaya uygun korunaklar yok, su bitmek üzere ve sağlık koruması ise yok” şeklinde özetliyor. 

Habere göre bir hafta öncesine kadar bu ailelerin evleri vardı. Ancak şimdi çadırda kalıyorlar. Hükümet yerel silahlı güçleriyle aileleri evlerinden attıklarında geriye sadece içler acısı bir yoksulluk kaldı. Evinden atılan Sok Mom, “Ben sadece evime dönmek istiyorum ya da bana evimi inşa edebileceğim bir alan verilmesini istiyorum” diyor.  Evinden zorla çıkartılan bir başka isim Ros Saoita, durumu şu sözleriyle aktarıyor “Onlar geldiklerinde ellerinde silahları vardı. Evlerimizi yaktılar ve bütün eşyalarımızı alıp götürdüler.  

Aileler neredeyse 1 haftadır çadır bölgesinde kalıyorlar. 

ÇOĞUNLUĞU YERLİ AİLELER

Bu bölgede olduğu gibi ülkenin pek çok bölgesinde halk barınaklarda kalıyor ve kendilerine ait bir parça toprakları bulunmuyor. Birleşmiş Milletler Temsilcisi Yash Ghai, yasalarda pek çok boşluk olduğunu belirterek, “Bu aileler çok yoksullar ve genelde yerli aileler.” açıklamasında bulunuyor. İnsan Hakları Aktivisti Pung Chhiv Kek, “Kamboçya’da insanlar pek çok zaman iç savaşa ve katliama maruz kaldılar. Şimdi yine acı çekiyorlar. Evlerinden gitmeleri söyleniyor.Hükümet onlara bir yer bulmalı” diyor.  Son olarak Phnom Penh  bölgesinde 10 bin kişi evsiz kaldı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Topbaş: Taksim Meydan Düzenlemesi Mayıs ayı içinde

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa