03 Ağustos 2011 09:28

İstanbul tehlikede!

TÜRKİYE Müteahhitler Birliği’nin geçtiğimiz hafta açıkladığı İnşaat Sektörü Analizi ile başlayan konutta arz fazlası olup olmadığı tartışmasına Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) de katıldı.GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Gökkaya, Türkiye’de ciddi bir konut talebi olduğunu, böyle bir dur

İstanbul tehlikede!

Paylaş

TÜRKİYE Müteahhitler Birliği’nin geçtiğimiz hafta açıkladığı İnşaat Sektörü Analizi ile başlayan konutta arz fazlası olup olmadığı tartışmasına Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) de katıldı.

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Gökkaya, Türkiye’de ciddi bir konut talebi olduğunu, böyle bir durumda arz fazlasının mümkün olmayacağını söyledi: “Türkiye’de 18 milyon konut stoku var. Depreme dayanıklı hale gelmeleri için yarısının değişmesi gerek. Ayrıca göç de konut ihtiyacını artırıyor. Böyle bir ortamda arz fazlası olamaz.”

Olası bir depreme karşı İstanbul’un yüzde 55’inin yenilenmesi gerektiği sonucunun ortaya çıktığını belirten Işık Gökkaya, depremden sonra yapılan konutların hepsinin Deprem Yönetmeliği’ne uyduğunu, öncesinde yapılan binaların denetlenmesi gerektiğini savundu.

Durumu fırsata çevirmek isteyen GYODER, hazine arazilerinin özel sektöre tahsinini istiyor. Olası bir depremde yıkımları engellemek için yenilenmesi gereken binalar için öncelikli olarak Medeni Kanun’da değişiklik yapılması gerektiğini söyleyen Gökkaya şu öneriyi getirdi: “Bir binayı yıkmak için herkesin onayı gerekiyor. 1 kişi onay vermezse bina yıkılamıyor. Oybirliği değil, oyçokluğu olması lazım. Kanun değişikliğiyle beraber imar artışı gerekiyor. İmar transferleri, imar haklarının menkulleştirilmesi diye değişik enstrümanların oluşturulması gerekiyor”. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Tarkan HES’ler için şarkı yapar mı?

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa