17 Nisan 2015 18:10

Antep’te 5 ayda 20 bin işçi işten atıldı

Paylaş

Gaziantep’te 5 ayda 20 bin işçi işten çıkarıldı, 50’nin üzerinde fabrika kapatıldı, 10’larca fabrika da iflasın eşiğine geldi. Krizin gizlendiğini söyleyen işçiler, kentte sanayinin çökmesinin sorumlusunun AKP’nin politikaları olduğunu kaydetti.

Yaklaşık 45 gün önce çalıştığı Ak İplik firmasının 3 fabrikasında 750 işçinin fabrika yönetiminin “iflas ettik” açıklaması ile işten çıkarıldığını belirten Ahmet Çelik adlı işçi, hiçbir işçinin tazminatının ödenmediğini ifade etti. Durumu protesto etmek için çeşitli eylemler yaptıklarını anlatan Çelik, “Bize yardımcı olmaları için birçok resmi kurum ile görüştük, fakat hiç biri bize yardımcı olmadı. En son belediyeye gittik. Onlar da sanki dilenciymişiz gibi işçilere birer kilo çay, şeker, bulgur, simit ve bir torba makarna dağıttı” dedi.

Ekonomik krizi işçilerin sırtından düzeltmek istediklerini söyleyen Deniz Tosun adlı işçi de kentin ekonomik olarak çöktüğünü belirterek “Antep’in bu hale gelmesinden AKP ve onun yandaş fabrika patronları sorumludur. Onların politikaları sonucu bu sanayi kenti bu hale geldi” diye konuştu. (Antep/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Hekim Yapı'da mücadele kazandı

SONRAKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 24 Haziran 2019 Pazartesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa