17 Nisan 2015 17:04

Ankara Uluslararası Film Festivali iptal edilmiyor

26. Ankara Film Festivali iptal edilen yarışmaları ve istifa eden jüri üyelerinin ardından gösterimlerine devam edeceğini açıkladı.

Paylaş

26. Ankara Film Festivali iptal edilen yarışmaları ve istifa eden jüri üyelerinin ardından gösterimlerine devam edeceğini açıkladı. 

Kültür Bakanlığı'nın dayatmasıyla İstanbul Film Festivali'ndeki gösterimi iptal edilen 'Bakur' belgeselinin, 26. Ankara Film Festivali'nin de gösterimindeydi. Dün festivalden yapılan bir açıklamayla belgesel ve kısa film yarışmalarının iptal edildiği ve sadece kayıt-tescil ve eser işletme belgesi olan filmlerin gösterileceği duyuruldu. Festivalin açıklamasından hemen sonra Onur Ünlü başkanlığında Demet Evgar, Serkan Keskin, Emrah Serbes ve Çiçek Kahraman'dan oluşan ulusal yarışma jürisi çekildiğini açıkladı.

23 Nisan’da başlayacak 26. Ankara Uluslararası Film Festivali, dünkü açıklamasının ardından bugün tekrar bir basın açıklaması yaparak festivali iptal etmeyeceğini açıkladı. 

‘YÖNETMENLER BAKANLIKLA KARŞI KARŞIYA GELİR’

Eser işletme belgesi zorunluluğuna karşı olduğunu açıklayan festival yönetimi, Bakanlığın kayıt-tescil uygulaması dayatması karşısında festival programında açıkladığı yarışma ve özel gösterim bölümlerindeki birçok filmi gösteremeyeceğini; yarışmalara devam edilmesi halinde yönetmen ve yapımcıları Bakanlık ile karşı karşıya bırakacağını; ama filmlerin seyirci ile buluşmasının hem film yapımcıları hem de seyirciler için bir hak olduğuna inandığı için yarışmalarını iptal ettiği açıkladı. 

Festival tıpkı İstanbul Film festivalinde olduğu gibi çekilen filmlerin yerine bir başka film ikame etmeyeceğini ve ip ilgili filmlerin yapımcı ve yönetmenlerini hâlihazırda ilan edilen seanslarda seyirci ile buluşturma sözü vererek bir tartışma platformuna imkân sağlamak istediğini de belirtti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Mersin Üniversitesi'nde öğrencilere saldırı

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa