17 Nisan 2015 15:55

Cezaevinde 3 tutukluya dayak iddiası

Döşemealtı ilçesindeki Antalya L Tipi Ceza İnfaz Kurumunda yeni bir işkence iddiası ortaya atıldı. Daha önce işkence, taciz ve tecavüz haberleriyle gündeme gelen cezaevinde bu kez de 3 siyasi tutukluya işkence yapıldığı iddia edildi.

Paylaş

Mehmet ÇINAR

Döşemealtı ilçesindeki Antalya L Tipi Ceza İnfaz Kurumunda yeni bir işkence iddiası ortaya atıldı. Daha önce işkence, taciz ve tecavüz haberleriyle gündeme gelen cezaevinde bu kez de 3 siyasi tutukluya işkence yapıldığı iddia edildi. Mehmet Devrim Zongur, Okan Özer ve Emre Şahin adlı tutukluların avukatı Hakan Evcin, müvekkillerinin zorla sıraya dizilip hazır ola geçirilerek sayım yapıldığı ve bu olayı şikayet ettikleri için de infaz koruma memurları tarafından ağır şekilde darbedildiklerini söyledi. Evcin, cezaevi müdürü, müdür yardımcıları, infaz koruma başmemuru ve 45 infaz koruma memuru hakkında “İşkence yapmak, kasten yaralama, görevi ihmal ve suçu bildirmemek”ten Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

‘ALMAN NAZİ KAMPI’

14 Nisan Salı günü 08.00-08.30 saatleri arasında cezaevinin B9 alt koğuş avlusunda yaşandığı öne sürülen olayda, infaz koruma memurlarının, 3 siyasi tutukluya sabah sayımı için avluya çıkmalarını, hazır ola geçip sırayla saymalarını istediği belirtildi. Koğuşta zaten 3 kişi kaldığı, ortak alan ve avlunun kameralarının da sürekli 3 kişiyi görebildiği belirtilen suç duyurusu dilekçesinde, zaten göz önünde olan kişileri Alman Nazi kamplarındaki gibi zorla sıraya dizmek, zorla hazır ola geçirmek ve zorla saydırmanın insanlık dışı bir uygulama olduğu kaydedildi. 60 yaşlarında ‘en yetkili kişi’ olduğunu söyleyen ve başgardiyan olduğu tahmin ettikleri bir kişinin tutuklulara “Arama yapmaya karar verdim, derhal çıkın” diye bağırmaya başladığı ve yanındaki yaklaşık 45 infaz koruma memuruna  saldırı talimatı verdiği belirtilen dilekçede, olay şöyle anlatıldı: “Önce Emre’yi duvara çarpmışlar, Devrim ve Okan’ı da yere yatırıp, yaralamışlardır. Bu sırada şüpheliler ana avrat sinkaflı küfürler etmiştir. İşkence sırasında da küfürler devam etmiştir. Devrim’in boynunu sıkan şüpheliler, boynunun (kendisine göre) sol tarafında yaralanmaya, boynun sol alt bölümlerinde sıyrık ve ekimozlara sebep olmuşlardır. Bileğini son derece sert bir şekilde kıvırıp, kırmaya çalışmışlardır. Devrim’in sağ el orta parmak birleşme ekleminde yara açılmıştır. Kolları ile vücudunun sırt ve göğüs taraflarında da ağrılar vardır. Devrim’in kafası duvara vurulduğundan, kafasının arka tarafında da ağrılar bulunmaktadır. Okan’ın hukuka aykırı olarak, yere yatırılmaktan dolayı vücudundaki ağrılar dışında, boğazında, boğma hareketinin yoğun olduğu, sağ ve sol bölümlerde yaraları bulunmaktadır. Burnunun (kendisine göre) sağ tarafında geniş kanamalı bir yarası mevcuttur. Sol elmacık kemiği bölümünde şiş ve ağrı bulunmaktadır. Boynunun alt tarafları sıyrıklarla doludur. Kolları morarmıştır.”

BARO RAPOR TUTTU

Tüm bu anlatımlar ve yaraları 15 Nisan günü saat 14.00’te yaptığı ziyarette bizzat gördüğünü belirten Avukat Evcin, Antalya Barosu İnsan Hakları Kurulu ile de görüştüğünü, kurul üyelerinin de 3 tutukludaki yaraları bizzat gördükleri ve rapor tuttuklarını kaydetti. Bu raporu da suç duyurusuyla birlikte delil olarak sunan Evcin, bu işkencenin görüntülerinin de B9 alt koğuş avlusunun kameralarınca kayda alındığını söyledi. Bu kayıtların şüpheliler tarafından silineceğine dikkat çeken Evcin, olayın tüm sorumlularının da tutuklanmasını istedi. (Antalya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Avukatlar arama dayatmasını protesto etti

SONRAKİ HABER

Mersin'de bisiklet fabrikasında yangın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa