17 Nisan 2015 15:04

Sinemacılar sansüre karşı özgür sinema için yürüyecek

'Sansüre Karşı Özgür Sinema Yürüyüşü' başlığıyla çağrı yapan sinemacılar, yarın saat 16'da Taksim’de yürüyüş yapıp ardından forum düzenleyecekler.

Paylaş

‘Bakur’ filminin 34. İstanbul Film Festivali’ndeki gösteriminin engellenmesiyle alevlenen sansür tartışmaları, sinemacıları sansüre karşı bir araya getirdi. Sinema Emekçileri Sendikası, Oyuncu Sendikası, Sinema Yazarları Derneği, Türkiye Görüntü Yönetmenleri Derneği, Sinema Televizyon Sendikası, Yeni Sinema Hareketi, İşçi Filmleri Festivali, Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, Emek Bizim İstanbul Bizim ve Gökyüzü Oyuncuları yayımladıkları ortak bir metinle “Sansüre imkan tanıyan kanunların ve ilgili yönetmeliklerin bir an evvel kaldırılmasını talep ediyoruz”diyerek yarın Taksim’de yapılacak yürüyüşe çağırdı.
Saat 16:00’da Fransız Kültür Merkezinden Atlas Sinemasına ‘Sansüre Karşı Özgür Sinema’ sloganıyla yapılacak yürüyüşün ardından 20:30’da Abbasağa Parkında forum düzenlenecek. Sinemacıların 1977’deki Sansüre Hayır yürüyüşünü anlatan “Yollara Düştük” belgeselinin ilk gösteriminin yapılacağı forumda, sansüre karşı nasıl mücadele edileceği konuşulacak.

Bakur'a sansüre tepki: 22 film festivalden çekildi

'SANSÜR KANUNLARI KALDIRILSIN'
Tüm sinema emekçilerini, sinema yazarlarını, ve sinemaseverleri sansüre kaşı başlatılan mücadeleye çağıran meslek örgütleri ve festivaller, önümüzdeki dönemde filmlerin ve festivallerin benzer engelleme ve sansürlerle karşılaşacağına dikkat çektiler. Sansüre imkan tanıyan kanunların ve ilgili yönetmeliklerin bir an evvel kaldırılmasını talep eden sinemacılar, sanatı desteklemesi gereken Kültür Bakanlığı’nın sinemanın özgürlük alanını bu tip baskılarla daraltmasının kabul edilemez olduğunu ifade ettiler. Sinemacılar, sanat üzerindeki tüm baskıların kalkması, filmlerin özgürce izleyicilerle buluşması ve festivallerin bağımsızca var olabilmesi için mücadelenin kaçınılmaz olduğunu vurguladılar. (İstanbul/EVRENSEL)

Sinemacılardan Bakur için ortak açıklama: Sansür yasaları kaldırılsın

ÖNCEKİ HABER

Öğrenciler çağırdı, Şili’de emekçiler ayağa kalktı

SONRAKİ HABER

Kültürpark imar planı yeniden ele alınacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa