17 Nisan 2015 04:10

1 Mayıs için sendikalar ne yapıyor bilen varsa söylesin

Ben Umur Matbaacılık AŞ’de çalışan 6 yıllık bir işçiyim. İnanın dışarıdan fabrikamıza bakanlar imrenir. Ne modern fabrikaymış. Oysa içi öyle değil. İçi modern bir hapishaneyi andırıyor. Bir bakmışsın 1200 kişi çalıyor fabrikada, bir bakıyorsun 800 kişi var. Üç vardiya sistemine kimse kolay kolay dayanamıyor.

Paylaş

Umur Matbaacılıktan bir işçi*

Ben Umur Matbaacılık AŞ’de çalışan 6 yıllık bir işçiyim. İnanın dışarıdan fabrikamıza bakanlar imrenir. Ne modern fabrikaymış. Oysa içi öyle değil. İçi modern bir hapishaneyi andırıyor. Bir bakmışsın 1200 kişi çalıyor fabrikada, bir bakıyorsun 800 kişi var. Üç vardiya sistemine kimse kolay kolay dayanamıyor.
Ağır çalışma koşulları, üretim, depo ve pazarlama bölümlerinde de devam ediyor. Türkiye geneline iç piyasaya 450 çeşit kırtasiye malzemesi üretiyor bizim fabrikamız. Hep genç işçiler olarak burada çalışıyoruz. Birkaç defa sendikal örgütlenme girişimi oldu ama başarılmadı. DİSK/Basın-İş Sendikası onca çabaya rağmen burada yetkili bir sendika olamadı. Umur patronları uyanık adamlar. Güvenlik soruşturması yapmadan, incelemeden işçi almıyor.
Burada asgari ücret uygulaması var. Sadece teknik elemanlar farklı ücret alıyorlar. Yoğun mesai uygulamaları var. Bu kadar acımasız, insafsız sömürü varken insanın aklına ne gelir. Tabii ki örgütlenme. Ama gelin görün ki biz işçilerde bu eğilim varken sendikalar bu işi ağırdan alıyor. İşçinin örgütlenmesine ilgisizler.
Onların yapmadığını siyasi parti ve örgütler yapıyor. Bizim  kapı önünde bildiri almamızı bile istemeyen idari amir ve müdürlerimizin bağlı oldukları dernek, sendika, odalar var. Bizlerin ne partisi, ne sendikası, ne de derneği var. Bu kimin işine gelir? Elbette ki patronların işine gelir. Ben 29 yaşındayım çok yıllar önce 1 Mayıs gelmeden sendikalar afiş asar, bildiri dağıtır, 1 Mayısı nerede kutlayacaklarını ilan ederlerdi. Şimdi tek bir sendikanın afişini görmedim, bildirisini görmedim. Bu nasıl 1 Mayıs’a  sahip çıkmaktır, hazırlanmaktır. 1 Mayıs sadece Taksim’de mi kutlanır. Niye Dudullu OSB’de kutlanmasın, Sarıgazi’de kutlanmasın? Maalesef ki söylüyorum düşünce olarak DİSK’e daha yakınım ama DİSK bile bir çalışma yürütmüyor. Bu hiç yakışır mı DİSK’e! Bence yakışmaz. DİSK cesaretle çizgisine bakmadan öteki işçi sendika konfederasyonlarını da zorlayarak güçlü 1 Mayıs örgütlemelidir.
Birleşik Metal-İş Sendikası nerede? Grevi yasaklanan bir sendika olarak niye etkisiz? Bunu çok merak ediyorum.  Türk Metal’e, Çelik-İş’e kükremekle olmuyor. Halihazırda ABB gibi, Mert Akışkan gibi iki önemli kilit fabrika var elinde niye 1 Mayıs’ta OSB’den Sarıgazi’ye bir yürüyüş tertiplemiyorsun. Bunu anlamış değilim.
Bu olursa hiç uyanmayan fabrikalar bile uyanır. Ey sendikalar, ey işçi konfederasyonları artık kendinize gelin. Sendikalara karşı düşmanlığı, güvensizliği  körüklüyorsunuz. Buna hakkınız yok. Pısırıklığı bırakın adam gibi 1 Mayıs kutlamasını örgütlemeye çalışın. Bakın o zaman  benim gibi yüzlerce işçi yanınızda olur.

*İstanbul

ÖNCEKİ HABER

İnşaat işçileri 1 Mayıs’ı iyi bilir

SONRAKİ HABER

Alman Vali Walter Lübcke'yi Neonaziler mi öldürdü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa