16 Nisan 2015 17:36

Erdoğan’ın memleketinde işsizlik kuyruğu

ÇAYKUR’a alınacak 3 bin 500 işçi için başvurular bugün de devam etti. Sabah erken saatlerde oluşan uzun kuyruk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketindeki işsizliği gözler önüne serdi.

Paylaş

ÇAYKUR’a alınacak 3 bin 500 işçi için başvurular Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize’deki işsizlik sorununu gözler önüne serdi. Türkiye İş Kurumu Müdürlüğü önünde oluşan kuyruk sabahın erken saatlerinde binanın çevresini sardı, caddelerde uzayıp gitti. 

ÇAYKUR bünyesinde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerindeki fabrikalarda çalışacak 3 bin 500 işçi alımı için bu illerde başvurular dün başladı. Bu sabah 2 bin 375 kişinin işe alınacağı Rize’de İŞKUR İl Müdürlüğü önünde sabahın erken saatlerinde kuyruk oluştu. Merdivenlerden başlayan kuyruk dışarı taşıp binanın çevresini sardı, caddedeki işyerleri önünde uzayıp gitti. İlk gün 2 bin 500 kişinin başvuru yaptığı İŞKUR’a başvuranların büyük çoğunluğunun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca uygulanan Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYP) kapsamında çeşitli işlerde çalıştıkları belirtildi.

10 GÜN SÜRECEK

En az ilkokul mezunu 2 bin 370 erkek işçi, yaş çay yükleme ve boşaltmada görevlendirilecek, 600 işçide meslek ve teknik lise ile yüksek okul mezunu olma şartı aranacak. 180 mevsimlik Ziraat ve Orman Mühendisi ile 350 çay eksperi işe alınacak. İşçilerin 2 bin 375’i Rize, 783’ü Trabzon, 276’sı Artvin ve 66’sı da Giresun’da görevlendirilecek. Başvurular bölge illerindeki Türkiye İş Kurumu Müdürlüklerinde 10 gün boyunca sürecek. 2 bin 370 yükleme ve boşaltma işçisi için 5 Mayıs tarihinde noter huzurunda kura çekimi yapılacak. Diğer işçiler, en az 60 ve üzeri KPSS puanı alanlar arasından alınacak. İş başvurusunu 4 ilde ikametgahı bulunanlar yapabiliyor. (Rize/DHA)

ÖNCEKİ HABER

‘Projem şiddeti önler’ diyorsan başvur!

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa