03 Ağustos 2011 08:35

Mersin limanı taşerona direniyor

Mersin Liman işçileri A kapısı girişinde basın açıklaması yaparak, MİP. A.Ş’nin taşeronu olan Uğursan adlı şirketin bir alt taşeronu N.Ç denizciliğe bağlı 35 işçinin liman girişlerinin iptal edilmesine tepki gösterdi.Liman içindeki işçiler de kapı önüne gelerek ıslıklarla ve sloganlarla basın açı

Mersin limanı taşerona direniyor

Paylaş

Liman içindeki işçiler de kapı önüne gelerek ıslıklarla ve sloganlarla basın açıklamasına destek verdi. Açıklamayı limana girişi engellenen 35 işçiden birisi olan Cevat Erdem yaptı.

N.Ç Denizcilik bünyesinde işçilerin limanın en ağır ve tehlikeli işlerini yaptığı belirtilen Erdem, işçilerin, gemilerde başta asit olmak üzere, dökme toz, çimento ve bir çok kimyevi yükleri boşaltıp yüklediğini kaydetti.

Erdem, tüm bu ağır şartlardaki çalışma ortamının yanı sıra, vardiya sisteminden izin günlerine varan bir dizi düzensizlikle de uğraştıklarını belirtti. İşçi servislerinin olmadığını ve ücretlerin ödenmesinde keyfi tutumlar  olduğunu belirten Erdem, “İş sağlığı ve güvenliği eksik olan bir çalışma ortamında çalışmaktayız” dedi.

Otuz beş kişinin limana alınmama sürecinin bir yıl önce sendikaya üye olmaları ile bağlantılığı olduğunun altını çizdi. “Buradaki amacımız sendikalaşarak bu kötü çalışma koşullarına hep beraber ‘dur’ demekti. Sendikalaştığımızı öğrenen işverenimiz adeta iş yerinde örgütlü yapıyı kırmak için akla ve hayale gelmeyen yöntemleri biz işçiler üzerinde uygulamaya kalkışmış, sindirme politikalarını hayata geçirmiştir” diyen Erdem, sendika üyesi olduklarından beri her türlü yaptırımla karşı karşıya kaldıklarını vurguladı.

AMAÇ GREVİ KIRMAK

Sendikalarının yetki davasını iki ay önce kazanıp toplu sözleşme sürecinin başlatıldığını ancak patronlarının, sendika ve bölge çalışma müdürlüğünün gerçekleştirmeye çalıştığı her türlü görüşme çağrılarını reddettiğini bildiren Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü: “Durum böyle olunca iki ay önce başlayan yetki sürecinin greve doğru gittiğini biliyor ve ona göre çalışma ve hazırlıklarımızı yapıyorduk, nihayet grev kararımız 02.08.2011 tarihi itibari ile resmiyete kavuşmuştur. İşveren resmi grev kararını bertaraf etmek için on üç gün önce otuz beş işçinin iş akdini tek taraflı fesih yoluna gitti. Buradaki temel amacın liman içinde taşeron şirketlerde sendikalaşmayı önlemek sendikal hakkımız olan grev kararını iş yeri dışarısına taşıyıp grev özelliğini yıpratmak olduğunu biliyoruz” dedi. (Mersin/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

BTS: ‘İZBAN’da kaza an meselesi’

SONRAKİ HABER

YSK, sandık kurullarının görev ve yetkilerinde değişikliğe gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa