03 Ağustos 2011 08:29

BTS: ‘İZBAN’da kaza an meselesi’

TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından birlikte işletilen İZBAN banliyösünde kırmızı ışık ihlali nedeniyle son 6 ayda 7 defa kazanın eşiğinden dönüldüğü bildirildi. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri Nâzım Karakurt, yapılan protokole rağmen İZBAN’da TCDD mevzuatının uy

BTS: ‘İZBAN’da kaza an meselesi’

Paylaş

TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından birlikte işletilen İZBAN banliyösünde kırmızı ışık ihlali nedeniyle son 6 ayda 7 defa kazanın eşiğinden dönüldüğü bildirildi. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri Nâzım Karakurt, yapılan protokole rağmen İZBAN’da TCDD mevzuatının uygulanmamasının hem halkı, hem de çalışanları tehdit ettiğine dikkat çekti.

Aliağa-Cumaovası arasında çalışan İZBAN banliyö treni, yapılan özel bir protokolle TCDD ve Büyükşehir Belediyesi tarafından birlikte işletiliyor. Son 6 ayda kırmızı ışık ihlali nedeniyle 7 defa kazanın eşiğinden dönülmesi üzerine BTS konuya ilişkin incelemelerde bulundu. İncelemenin sonuçlarını yazılı bir açıklamayla duyuran BTS Genel Sekreteri Nazım Karakurt, İzmir’de her gün yüz binlerce kişinin kullanmakta olduğu banliyölerde, seyrüsefer güvenliği açısından ciddi sorunlar yaşandığını bildirdi. İZBAN AŞ Yönetim Kurulunun “hata yapıldığı, ancak ciddi bir tehlikenin söz konusu olmadığı” yönündeki açıklamasını aktaran Karakurt, buna rağmen şirketin 83 bröveli makinistten 13’ünün kırmızı sinyal ihlali yapması nedeniyle yedek kadroya aldıklarını kabul ettiğine dikkat çekti.

Toplu taşımacılığın nerede olursa olsun uyulması gerek azami kuralları bulunduğunu, bu kurallardan birinin bile ihmalinin ciddi sonuçlar doğurabileceğini ifade eden Karakurt, İZBAN’ın ise seyrüsefer güvenliği açısından “olmazsa olmaz unsurları” dahi dikkate almadığını kaydetti.

PROTOKOLE UYULMUYOR

Hattın yapımı ve işletilmesi sürecinde imzalanan protokolle işletme uygulamalarının TCDD mevzuatına göre yapılması kararlaştırıldığını hatırlatan Karakurt, “Protokolün iki kurum tarafından da imza altına alınmasına rağmen yukarıda belirtilen konularda İZBAN AŞ protokol dışına çıkarak taşıdığı yüz binlerce yolcunun can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Protokolde imzası bulunan kurumları gerekli güvenlik önlemleri almaya, İZBAN yönetimini protokolün gereklerini yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.  (Ankara/EVRENSEL)


SENDİKANIN TESPİTLERİ

- İZBAN’da makinistler yetersiz eğitim almaktadır.
- İZBAN’da görev yapmakta olan makinistler 9.5 hafta süren hızlandırılmış trafik ve sürücü kursunun ardından göreve başlamaktadırlar. Oysa TCDD’de 7-8 yıl Makinist Yardımcılığı yapılmasının ardından sınavla makinist olunmaktadır.
- TCDD mevzuatına göre tek makinistle çalışmak mümkün değilken, İZBAN’da pek çok parkurda tek makinist çalıştırılmaktadır.
- Belirtilen hız sınırlarına uyulmamaktadır.
- Çalışma saatleri TCDD’de 8 saatle sınırlandırılmışken, İZBAN’da çalışan makinistler günde ortalama 12-13 saat çalıştırılmaktadır.
- Kırmızı ışık ihlallerinin ardından ihlale sebep olan personel rehabilite edilmesi ve psikoteknik muayenesinden geçirilmesi gerekir. İZBAN’da  belli bir süre sonra var olan makinistlere tekrar görev verilerek iş güvenliği riski artmaktadır

ÖNCEKİ HABER

Mevsimlik işçiler için Diyarbakır’a 1 milyon lira gönderildi

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa