Ölülere bile reçete yazdılar

Fotoğraf: Evrensel

Ölülere bile reçete yazdılar

SOSYAL Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü ekipleri, 9 ayda ölen kişilerin kayıtlarında yaptığı incelemede, 61 kişi adına, ölümlerinden sonra reçeteyle ilaç alındığını tespit etti.SGK İzmir İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen denetimler kapsamında, İzmir Nüfus Müdürl&u

SOSYAL Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü ekipleri, 9 ayda ölen kişilerin kayıtlarında yaptığı incelemede, 61 kişi adına, ölümlerinden sonra reçeteyle ilaç alındığını tespit etti.

SGK İzmir İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen denetimler kapsamında, İzmir Nüfus Müdürlüğü’nden temin edilen 1 Temmuz 2010 ve 1 Mayıs 2011 dönemi arasında ölen kişilerin listesi, bu kişilerin SGK kayıtlarıylı karşılaştırıldı.
İncelemede, ölenlerden 11 bin 134’ünün SGK kapsamında olduğunun tespit edildi, bu kişiler adına sağlık harcaması yapılıp yapılmadığının araştırıldı. Araştırma sonucu 61 kişi adına ölümlerinden sonra reçeteyle ilaç alındığı ortaya çıkarıldı.

29 sigortalının reçetesi ölümlerinden önce kesildiği, fakat ilaçlarının ölümlerinden sonra alındığı, 32 sigortalı için yazılan reçete ve karşılığında alınan ilaçların ise ölüm tarihlerinden sonra gerçekleştinin tespit edildiği öğrenildi. SGK’dan ücretleri tahsil edilen bu reçetelerde genellikle hipertansiyon, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), antibiyotik, kolestrol ve ağrı kesici ilaçları yazılmış.

DOKTORLAR ARAŞTIRILIYOR

İnceleme kapsamında ölen kişilere reçeteyi yazan doktorlar ve ilaçları satan eczanelerle ilgili tespit calışmaları devam ediyor. Uzman ekipler raporlarını düzenledikten sonra suiistimali tespit edilen kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacak.

İnceleme İzmir merkezli gerçekleştirilirken, Aydın, Muğla, Manisa ve Uşak illerinde de aynı incelemenin yapılması için çalışma başlatıldığı öğrenildi.

SGK’daki denetimlerini “ihbar” ya da “rutin inceleme” dışına taşıdıklarını belirten yetkililer, denetim ekiplerinin artık “risk değerlendirmesi” yaptığını ve suiistimal yaşanabilecek konuları tespit ederek bu alanlarda çalışma sürdürdüklerini, çalışmalarının da bir çok suiistimali ortaya çıkardıklarını belirtti. (İZMİR)

www.evrensel.net