02 Ağustos 2011 11:53

Perdesiz internet, özgür iletişim

HERKES aynı biçimde düşünsün, herkes aynı biçimde davransın isteyen iktidarın gündemlerinden biri de İnternet filtrelemesi… Kendisinin ve çocuklarının güvenliğini sağlayamayacak kadar az yetişkin olduğu sanılan yurttaşın korunması işini üstleniyor devlet. Ve onun neyden, ne kadar korunacağına da kendisi karar veriyor.

Perdesiz internet, özgür iletişim

Paylaş

HERKES aynı biçimde düşünsün, herkes aynı biçimde davransın isteyen iktidarın gündemlerinden biri de İnternet filtrelemesi… Kendisinin ve çocuklarının güvenliğini sağlayamayacak kadar az yetişkin olduğu sanılan yurttaşın korunması işini üstleniyor devlet. Ve onun neyden, ne kadar korunacağına da kendisi karar veriyor. Mutlu Binark, Ali Rıza Keleş, Doğan Akın, Işık Barış Fidaner, Özgür Uçkan, Evrensel Kültür’ün “Perdesiz İnternet, Özgür İletişim” dosyası için yazdılar.

Evrensel Kültür’ün bu sayısı Aydın Çubukçu’nun “Seçimden Önce Kıyametten Önce” başlıklı yazısıyla başlıyor. AKP’nin seçim başarısında geleneksel çarşı ilişkilerinin rolünü irdeliyor bu yazısından Çubukçu. Ahmet Say, Yaşar Kemal’in yapıtlarındaki müziğe odaklandı bu sayımızda ve okuru yazarın romanlarındaki ezgiye kulak vermeyeçağırıyor.

HAYALDEN DEVRİME DEVRİMDEN GERÇEĞE

Dergide yer alan söyleşiler ise şöyle: Sevda Aydın, ikinci öykü kitabında da kadınların mahrem dünyalarına mercek tutan Seray Şahiner ile konuştu. Sevda Karaca ise Biz Devlete Kafa tuttuk Arkadaş başlığıyla 12 Eylül’den sonraki Mamak Cezaevindeki anılarını kitaplaştıran kadınlardan Meral Akbaş’la söyleşi yaptı.

Yonca Saka bu ay “Hayalden Devrime Devrimden Gerçeğe” başlıklı yazısında Rus avangard sanatçılar Rodchenko ve Popova’nın sanatını değerlendiriyor. Ekim Devrimi’nin ilk yıllarındaki sanata eğiliyor.

Dergide bir de geçen ay şike ile sarsılan futbol dünyasını ilgilendiren yazı var. Mithat Fabian Sözmen kaleme aldı. Yazısının başlığı İflasın Resmi: Şike. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İşsizlik, sıcaklardan daha çok can yakıyor

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa