Bolivar Senfoni Orkestrası İstanbul’da

Bolivar Senfoni Orkestrası İstanbul’da

El Sistema’nın kurucusu José Antonio Abreu ile dünyaca ünlü şef Gustavo Dudamel yönetimindeki Venezüella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nı 6-9 Ağustos tarihleri arasında etkinlikler serisiyle İstanbul’da. Orkestranın başında kendisi de El Sistema’da yetişmiş, şef Gustavo Dudamel yer alıyor. Venezüella Simon Bolivar Sen

İstanbul, Bolivar Orkestrasının konserlerinin yanı sıra pek çok özel etkinliğe de sahne olacak. 6 Ağustos Akşamı El Sistema’nın hikâyesini anlatan Çalmak ve Mücadele Etmek filmi Galata meydanına kurulacak dev ekranda gösterilecek. 4 gün boyunca Bolivar Orkestrasına bağlı müzik gruplarının yanı sıra Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi de sahneye çıkacak.

SULUKULELİ ÇOCUKLAR DA SAHNE ALACAK

6 Ağustos Cumartesi akşamı başlayarak orkestra İstanbul’dan ayrılana dek, El Sistema’yla bağlantılı bir dizi ücretsiz yan etkinlik düzenleniyor. Yan etkinliklerin ilkinde esin kaynağını sanatın evrensel, engel tanımayan gücünden alan Social Inclusion Band’in ardından Beyoğlu Belediyesi Gençlik Orkestrası üyeleri konser verecek. 6 Ağustos Cumartesi akşamı saat 21.00’de Galata Meydanı’nda gerçekleştirilecek konserin ardından, saat 21.30’da El Sistema’nın hikâyesini anlatan Çalmak ve Mücadele Etmek filmi meydana kurulacak dev ekranda gösterilecek. Galata Meydanı’ndaki yan etkinlikler 7 Ağustos Pazar günü de devam edecek. Saat 21.00’de başlayacak etkinlikte Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nın müzik gruplarından Caracas Brass Ensemble ve orkestranın perküsyon ekibi Atalaya Percussion Ensemble’ın vereceği iki farklı konserin yanı sıra, mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamayı ve barışın sesini müzikle duyurmayı amaçlayan Barış İçin Müzik Çocuk Atölyesi ve  Sulukule Kentsel Yıkım ve Yenileme Bölgesi’ndeki çocukları, içinde bulundukları zorluklara rağmen yetenek ve potansiyelleri değerlendirilerek yaşama kazandırmayı amaçlayan Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi de sahneye çıkacak.

8 Ağustos Pazartesi akşamı saat 21.00’de gerçekleştirilecek ilk konserde Tchaikovsky’nin Hamlet, Orkestra İçin Fa minör Fantezi Uvertür, Op.67, Romeo Juliet, Fantezi Uvertür, Fırtına, Fa minör Senfonik Fantezi, Op.18 ve Francesca Rimini, Dante’den Esinli Senfonik Fantezi, Op.32 eserlerini seslendirecek. Orkestra, 9 Ağustos Perşembe akşamı ise, Ravel’in Daphnis ve Chloë, Süit No. 2, Castellanos’un Santa Cruz de Pacairigua, Senfonik Süit, Chávez’in 2. Senfoni, “Sinfonia India” ve Stravinsky’nin Ateşkuşu Bale Süiti (1919) adlı eserlerini seslendirilecek. (İstanbul/EVRENSEL)


EL SİSTEMA NEDİR?

1975’ten bu yana, farklı politik görüşlerden 10 farklı yönetimin desteğini alarak bugünkü konumuna gelen El Sistema, devlet ve bağışçıların destekleriyle yaşatılıyor. Gençleri müzikle kucaklayan, yoksulluğun ve suçun dünyasından uzaklaştırarak onları üreten bireyler haline getiren El Sistema, bugün 280 müzik merkezinde 350.000 gence ulaşan, bünyesinde 150’yi aşkın gençlik, 70 çocuk ve 30 senfoni orkestrası barındıran geniş çaplı bir sosyal sistem. Önümüzdeki beş yıl içinde Venezüella’da bir milyon çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

8 Ağustos Pazartesi günü ise The Marmara Taksim’de El Sistema’nın kurucusu Jose Antonio Abreu ile El Sistema ve bu modelin Türkiye’de nasıl uygulanabileceği üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecek. Edirnekapı Barış İçin Müzik Projesi temsilcilerinden, akademisyen Yeliz Yalın Baki, keman virtüözü Cihat Aşkın, piyano virtüözü Süher Pekinel’in katılımıyla, gerçekleştirilecek söyleşinin moderatörlüğünü İstanbul Müzik Festivali Danışma Kurulu üyesi Feyzi Erçin yapacak.

www.evrensel.net