Japonya’da nükleer tehdit hortladı

Japonya’da nükleer tehdit hortladı

Japonya’da 11 Mart’ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunaminin ardından nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima 1 santralinde depremden bu yana en yüksek düzeyde radyasyon ölçüldü.Jiji Press ajansı, santrali işleten Tokyo Elektrik Şirketinin (Tepco), birinci ve ikinci reaktörler arasında bulunan bi

Jiji Press ajansı, santrali işleten Tokyo Elektrik Şirketinin (Tepco), birinci ve ikinci reaktörler arasında bulunan bir tahliye borusunun altında saatte 10 sievertin üstünde radyasyon ölçtüğünü bildirdi. Bir Tepco yetkilisi, sızıntının kaynağının araştırıldığını söyledi.

Sievert, radyasyonun insanlar, hayvanlar ve bitkiler üzerinde yarattığı biyolojik etkiyi gösteriyor. Yılda 1000 milisievert (1 sievert) radyasyona maruz kalmak, kanser riskini yüzde 10 artırıyor. 100 milisievert radyasyon birçok insanda mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklara neden oluyor. Japonya, Fukuşima nükleer felaketinin ardından santral personeli için maruz kalabileceği radyasyon oranının 100 milisievert olan üst sınırını 250 milisieverte çıkarmıştı.
Mart’ta meydana gelen deprem ve tsunamide yaklaşık 23 bin kişi hayatını kaybetti veya halen kayıp.

Deprem ve tsunami Fukuşima santralinde Çernobil’den 25 yıl sonra, en büyük nükleer felakete sebep oldu. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net