09 Nisan 2015 14:29

18. Metin Göktepe Gazetecilik ödülleri veriliyor

Bu yıl 18'incisi düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri yarışmasında kazananlara ödülleri Cuma akşamı düzenlenecek törenle verilecek. (FOTOĞRAF: Fotoğraf Ödülü'nü Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in Soma’da bir madenciyi tekmelemesini gösteren 'İktidar Tekmesi' adlı fotoğrafıyla, Foto Muhabiri Mehmet Emin Al kazandı.)

18. Metin Göktepe Gazetecilik ödülleri veriliyor

Paylaş

Bu yıl 18'incisi düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri yarışmasında kazananlara ödülleri Cuma akşamı düzenlenecek törenle verilecek. 10 Nisan, polislerce işkencede öldürülen Evrensel Muhabiri Metin Göktepe'nin doğum günü.

Bu yılki yarışmada Yazılı Haber Ödülü’nü, kadın haber ajansı JİNHA Muhabiri Zehra Doğan, 3 Mart 2015 tarihli ‘Êzidî Kadınların Çığlığı’ başlıklı haberiyle kazanmıştı.

Görüntülü Haber Ödülü’ne ise, İMC TV Muhabiri Saadet Yıldız ile Kameramanı Refik Tekin’in, ‘Canlı Yayında IŞİD’in Sınır İhlali’ adlı haberi değer görülmüştü.

Fotoğraf Ödülü’nü, resmi rakamlara göre 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma’da 14 Mayıs 2014 günü, Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in Soma’da bir madenciyi tekmelemesini gösteren “İktidar Tekmesi” adlı fotoğrafıyla, İzmir Gazeteciler Cemiyetinin gazetesi 9 Eylül’ün Foto Muhabiri Mehmet Emin Al kazandı.

Yerel Gazetecilik Ödülü’nü ise, Nabız gazetesinde 21 Ocak 2015 günü ‘HES’tirin Gidin’ başlığıyla yayımlanan haberiyle Gençağa Karafazlı aldı.

Bu yılki yarışmada, 17 Şubat 2015 günü Kadıköy’de kartopu oynarken esnaf tarafından bıçaklanarak öldürülen Gazeteci Nuh Köklü ile 14 Ekim 2014’te Adana’da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Azadiya Welat ve Özgür Gündem Gazetesi Dağıtıcısı Kadri Bağdu’ya anılarını yaşatmak adına birer özel ödül verildi.

Sabah-Atv grevinin örgütleyicilerinden biri olan Nuh Köklü adına verilen özel ödül, basın alanında yaşanan sorunların çözümünde örgütlenmenin vazgeçilmez önemde olduğunun bir kez daha görüldüğü bu günlerde, örgütlenme çabalarından ötürü Türkiye Gazeteciler Sendikasına verildi.

Kadri Bağdu özel ödülüne ise, 7 Ocak 2015 günü Paris’te saldırıya uğrayan ünlü mizah dergisi Charlie Hebdo’nun katliamdan sonraki ilk sayısından bir seçki yayınlayarak gösterdiği dayanışmadan ötürü Cumhuriyet gazetesi değer görüldü.
Jüri, 1915 yılında gerçekleşen Ermeni Soykırımı’nın 100’üncü yılında, insan haklarına bağlı yayıncılıktan ödün vermeyen çizgisi, Ermeni halkının ve basınının sesi olmak konusundaki kararlı tutumu nedeniyle Agos gazetesine de özel ödül verilmesini kararlaştırdı.

Bu yılki program şöyle:

SUNUMLAR:
Medya-Sermaye İlişkilerinin Basın Özgürlüğüne Etkisi
Doç. Dr. Ceren Sözeri (Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi)

Güvenlik Güçlerince İşlenen Ağır İnsan Hakları İhlalleri Ve Cezasızlık
Dr. Gülşah Kurt (Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi)

Yer: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Burhan Felek Salonu, Cağaloğlu
Tarih: 10 Nisan 2015
Saat: 17.00

Kazananlara ödülleri aynı salonda sunumlardan sonra verilecek.

Ödül töreninin ardından bir üst kattaki TGC Lokali'nde her yıl olduğu gibi Gazeteci Metin Göktepe'nin doğum günü pastasının da kesileceği müzik dinletisi ve kokteyl gerçekleştirilecek. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

'Dini nikah'lı eşini sokak ortasında bıçaklayarak öldürdü

SONRAKİ HABER

Soma Maden Katliamı davasında Can Gürkan'a ödül gibi tahliye kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa