02 Ağustos 2011 09:09

Mahallede gündem kıdem tazminatı

MENEMEN Asarlık’ta TOKİ Konutları’nda oturan işçi ve emekçilerle, EMEP İl Yöneticisi Avukat Hasan Hüseyin Evin’in katıldığı toplantıda kıdem tazminatının fona aktarılmak istenmesi tartışıldı.Mahalle halkının sorularını yanıtlayan Evin, kıdem tazminatının fona çevrilmesiyle, esnek ve kuralsız çalışmanın da

Mahallede gündem kıdem tazminatı

Paylaş
Rıdvan Yıldız

MENEMEN Asarlık’ta TOKİ Konutları’nda oturan işçi ve emekçilerle, EMEP İl Yöneticisi Avukat Hasan Hüseyin Evin’in katıldığı toplantıda kıdem tazminatının fona aktarılmak istenmesi tartışıldı.

Mahalle halkının sorularını yanıtlayan Evin, kıdem tazminatının fona çevrilmesiyle, esnek ve kuralsız çalışmanın daha da yaygınlaşacağını vurgulayarak, kıdem tazminatının kaldırılmasının hazırlıklarının 24 Ocak Kararları’na dayandığını belirtti. Evin, AKP Hükümeti’nin istihdamın artacağını söylediğini belirterek, tıpkı kıdem tazminatında olduğu gibi fondan da işçilerin yararlanamayacağını, istihdam bahanesi ile fonda biriken paraların patronlara aktarılacağını söyledi.

5 YILDIR KIDEM TAZMİNATI ALAMIYOR

Toplantıya katılanlardan bir işçi, “İşveren tazminat ödememek için iş akdini askıya almayı teklif ettikten sonra tazminatımı alamadım. Mahkemeye verdim 5 senedir sürüyor mahkeme ama kıdem tazminatını alamadım” dedi.

Daha önce bir holdingde çalışan bir işçi de, “5 yıl çalıştım tazminatımı aldım. İkinci işyerimde ve sonra girdiğim firmalarda ise tazminat alamadım. Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne çalıştığıma dair belgeleri verdim, onlar da işverene verdi. Mahkemeye de verdim ama tazminatımı alamadım” diyerek yaşadıklarını anlattı. Çiğli Organize Sanayide çalışan bir işçi de, “Ücretlerimizi alamadığımız için işyerinde greve çıktık. İşveren başka bir kapıdan müteahhitleri sokup işi devam ettirdi. Bu ülkede grev yapma hakkımız yok” dedi.

Çiğli Center Hospital’ de çalışan bir kadın işçi, işe girerken kendilerine çalışma sürelerine ilişkin herhangi bir belge imzalatmadıklarını bunun haksızlık olduğunu ifade ederek, sabah 8.00’den akşam 18.00’e kadar çalıştıklarını anlattı.
Sorunlarını anlatan işçiler işyerinde daha böyle pek çok haksızlıklar yaşamış ve şahit olmuşlar. Performansı düşük diye ilk günden işten çıkarılan, sendikalaşmak istediği için işten atılan işçi arkadaşlarına şahit olan işçiler, karşılaştıkları sorunları dile getirdiler.

‘DAYANIŞMA İÇİN EVRENSEL’İ OKUYUN’

Toplantıya katılan işçilerin, “Ne yapmalıyız, nasıl örgütleniriz?” soruları üzerine, Evin, “İşyerlerinde sendikalaşamasanız bile işçiler arasında bir komite oluşturabilirsiniz, sorunlarınızla ilgili olarak bu komite işverenle muhatap olabilir. Evrensel’e haber yapılabilir, bu şekilde sesinizi duyurabilirsiniz” önerilerinde bulundu.

Patronların emrindeki medyanın üstlendiği görevin, işçi ve emekçilere cehennemi cennet diye göstermek olduğunu ifade eden Evin, “İşçilikten doğan haklarınızı öğrenmek ve diğer işçilerle dayanışma için gazeteyi okumanız gerekir. Patronun gücü işçinin dağılmışlığındadır eğer işçi birlik içinde olursa patronun gücü kalmaz” dedi. Evin, dava açtığı halde kıdem tazminatını alamayan işçilere de, yargı ve yürütmenin kimin emrinde olduğunun bu şekilde görülebileceğini söyledi. Evin, “İşçilerin bu haksızlıklara karşı birlikte olmaları lazım, sendikalılaşmaları lazım” diye ekledi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Behzat Ç. derin devlet’le kapışacak

SONRAKİ HABER

Burkina Faso'da hükümet istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa