02 Ağustos 2011 09:03

Kavurucu sıcaklarda geçim mücadelesi veriyorlar

Hakkari’nin yasaksız tek yaylası olan Berçelan Yaylası’nda kavurucu sıcaklara rağmen yurttaşlar geçinmek için tırpan çekiyor. Köy boşaltmaları ve yayla yasaklarından dolayı iş bulamadıklarını dile getiren yurttaşlar, yayla ve meralardaki yasakların kaldırılmasını istiyor.Hakkari’nin 3 bin 500 rakımlı Berçelan

Kavurucu sıcaklarda geçim mücadelesi veriyorlar

Paylaş
Hamza Gündüz

Hakkari’nin 3 bin 500 rakımlı Berçelan Yaylası’nda kavurucu sıcağa rağmen yurttaşlar ot biçerek geçimlerini sağlıyor. Aşırı sıcaklar nedeniyle büyük zorluklar altında çalışan tırpancılar, geçmiş yıllara nazaran işlerin çok azaldığını belirterek, işlerin azalmasının nedenlerini ise köy boşaltmaları ve mera ile yaylaların yasaklamasına bağlıyor. Yasaklar ve köy boşaltmalarından dolayı artık tarım ve hayvancılığın yapılmadığını belirten Tırpan ustaları, sorunu çözümü için köylere geri dönüşün sağlanması ve yayla ile meralardaki yasakların kaldırılmasını istiyor. İlerlemiş yaşına rağmen yaylada Tırpan çeken Hasan Gezer (60), başka iş olanakları olmadığı için sıcak havaya rağmen gün boyunca yaylada tırpan çekiyor. Günde 70 Lira karşılığında akşama kadar tırpan çeken Gezer, ellinden başka bir iş gelmediğini ve 8 kişilik ailesine bakmak için tırpan çektiğini belirtiyor. Gezer, “Bizler geçine bilemek için eskiden beri bu işi yapıyoruz. Eskiden bölgedeki köyler boşaltılmadan önce bizler bu yolla ailelerimizi geçindirebiliyorduk. Ama şimdi köyler boşaltılmış ve çok az kişi hayvancılık yapıyor. Durum böyle olunca Tirpankêşlik yapmakta zorlaştı. Başka bir iş bulamadığım için yaşıma rağmen bu işi yapmak zorunda kalıyorum. Kışın şehirde kalorifercilik yapıyorum, yazın da bir iki ay iş bulabilirsem tırpan çekiyorum” diyor.

ALDIĞIMIZ ÜCRET GEÇİMİMİZE YETMİYOR’

Yılın çok kısa bir döneminde ot biçerek ailesinin geçimine katkı sağladığını dile getiren Ekrem Erip ise, “Bölgede işsizliğin hat safhada olduğu için nerede ne işi bulursak yapıyoruz. Ancak bu bölgede başka iş olmadığı için biz de ot biçiyoruz. Berçelan Yaylası’nda, günde 70 lira karşılığında sabahtan akşama kadar tırpan çekiyoruz. Şuan Berçelan’ın güzel yaylarlında ot biçiyoruz. Hayat çok pahalıdır. Benim 10 nüfusum var ve çocuklarım okula gidiyor. Ama her şeye rağmen onurumuzla dik ayakta duruyoruz. Zorda olsa katlanıyoruz. Çünkü başka çaremiz yok. Bütün köylerimiz boşaltılmış. Yayla ve meralar yasaklanmış durumda. Biz de başka çare olmadığı için burada tırpan çekerek, geçimimizi sağlıyoruz” diye konuşuyor. Tırpan çekmek döneminden sonra ot toplama ve taşıma işini de yaptığını aktaran Erip, ancak mevsimin kısa olmasından dolayı bu işinde kısa sürdüğünü belirtiyor. (Hakkari/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Bakanlığın bir HES raporu daha iptal edildi

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa