01 Ağustos 2011 10:24

İsrail-Lübnan sınırında gerginlik

İsrail ile Lübnan arasındaki sınırda askerlerin karşılıklı ateş açtığı bildirildi. İsrail basınına göre, olayda bir Lübnan askeri yaralandı.İsrail radyosu, İsrailli yetkililere dayanarak verdiği haberde, bu sabah sınırda devriye görevi yapan askerlere Lübnan tarafından ateş açıldığını ve askerlerin karşılık verdiğini du

İsrail-Lübnan sınırında gerginlik

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

İsrail radyosu, İsrailli yetkililere dayanarak verdiği haberde, bu sabah sınırda devriye görevi yapan askerlere Lübnan tarafından ateş açıldığını ve askerlerin karşılık verdiğini duyurdu.

Olayda İsrail askerlerinden yaralanan olmadığı bildirildi.İlk incelemelere göre, İsrail askerlerinin sınırdan içeri girenlere Lübnan askerleri ateş açtı.

İsrailli askeri yetkililerse askerlerin sınırı geçmediğini vurguladı. İsrailli yetkililerin, bölgede gözlem gücü olarak görev yapan BM’ye bağlı UNIFIL üzerinden Lübnan’a gönderdikleri mesajla iki ülke arasında gerginlik çıkmasını istemediklerini ilettiği belirtildi.

ABD, Lübnan-İsrail sınırındaki çatışmadan had safhada kaygı duyduğunu belirterek, taraflardan yüksek derecede itidal göstermelerini istedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley, ABD’nin her iki ülkenin hükümetiyle temas halinde olduğunu söyledi. Neler olup bittiğini anlamaya çalıştıklarını belirten Crowley, “En büyük kaygımız olanların tekrarlanması. Bölgede zaten yeterince gerilim var. Görmek isteyeceğimiz en son şey bu olayın daha ciddi boyutlara taşınması” diye konuştu.
İsrail ile Lübnan sınırında Ağustos 2010’da meydana gelen benzer bir olayda, İsrail askerlerinin sınırda ağaç kesme çalışmaları sırasında Lübnanlı bir keskin nişancı ateş açmış ve bir İsrail askeri ölmüştü. Bunun üzerine karşılıklı ateş açılmasıyla iki Lübnan askeri ile bir Lübnanlı gazeteci de hayatını kaybetmişti.

İSRAİL, 2 FİLİSTİNLİ GENCİ ÖLDÜRDÜ

Öte yandan İsrail askerlerinin Batı Şeria’daki Kalendiye köyünde sahur vakti düzenlediği operasyonda 2 Filistinli genci öldürdüğü açıklandı.

İsrail Ordusu köydeki operasyon sırasında taş atılmasına karşılık olarak askerlerin ateş açtığını doğruladı. Bazı İsrail askerinin hafif şekilde yaralandığı olayda 3 Filistinlinin de gözaltına alındığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Göçmenleri taşıyan gemide 25 ceset bulundu

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakim karşısına çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa