Başbakan Erdoğan’a 2B arazilerinin büyüklüğü soruldu

Başbakan Erdoğan’a 2B arazilerinin büyüklüğü soruldu

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a 2B arazilerinin büyüklüğünü, son 5 yılda Hazine’ye ait ne kadar arsa, arazi ve taşınmazın satışının yapıldığını ve yabancılara satışı yapılan arsa, arazi ve taşınmazları sordu.Acar, TBMM Başkanlığı’na, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması ist

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a 2B arazilerinin büyüklüğünü, son 5 yılda Hazine’ye ait ne kadar arsa, arazi ve taşınmazın satışının yapıldığını ve yabancılara satışı yapılan arsa, arazi ve taşınmazları sordu.
Acar, TBMM Başkanlığı’na, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
Türkiye’de 2-B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş alanların büyüklüğünü merak eden Acar, Başbakan’a şu soruları yöneltti:
“2-B arazilerinin en fazla olduğu ilk 10 il hangisidir ve bu illerdeki 2-B alanlarının büyüklüğü ne kadardır?
Söz konusu 2-B arazilerinin bugünkü kullanım durumu nedir? Ne kadar alan hangi amaçla kullanılmaktadır? Bu alanlardaki yapılaşma oranı nedir?
Antalya’daki 2-B alanlarının büyüklüğü ne kadardır? Bu alanların ilçelere göre dağılımı nasıldır? Söz konusu alanların şu andaki kullanım durumu nedir?
Antalya’da ve Türkiye genelinde söz konusu 2-B arazileri nedeniyle kaç dava açılmıştır? Bu davalar nasıl sonuçlanmıştır?”
Yabancılara satışı yapılan arsa, arazi ve taşınmazları da Meclis gündemine taşıyan Acar, Başbakan’a şu soruları yöneltti:
“Türkiye geneli ile Antalya merkez ve ilçelerinde son 5 yılda ve yıllara göre hazineye ait ne kadar arsa, arazi ve taşınmazın satışı yapılmıştır? Bu satışlardan ne kadar gelir elde edilmiştir? Yabancılara satışı yapılan arsa, arazi ve taşınmazların sayısı ve büyüklüğü nedir? Yabancılara satıştan ne kadar gelir elde edilmiştir?” (ANKARA)

www.evrensel.net