01 Ağustos 2011 09:20

Kütahya’da sağlık taraması yapılmalı

Siyanür, ağır metal ve arsenik zehirlenmelerinin yaşandığı Kütahya Dulkadir Köyü’nde incelemelerde bulunan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, “İvedi olarak hem yörenin insanları hem de yöre topraklarıyla suyu kapsamlı ve ciddi bir biçimde sağlık taramasından geçirilmeli” dedi.TBMM’de basın

Kütahya’da sağlık taraması yapılmalı

Paylaş

Siyanür, ağır metal ve arsenik zehirlenmelerinin yaşandığı Kütahya Dulkadir Köyü’nde incelemelerde bulunan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, “İvedi olarak hem yörenin insanları hem de yöre topraklarıyla suyu kapsamlı ve ciddi bir biçimde sağlık taramasından geçirilmeli” dedi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, 7 kişinin siyanürden zehirlendiği Kütahya Dulkadir Köyü ile Simav Çadırkent’de yaptığı incelemeler hakkında bilgi verdi.

SETLERDEKİ ÇÖKMENİN NEDENİ

Eti Gümüş’ün depremlerle birlikte akla ilk gelen işletme olduğunu belirten Güler, 7 Mayıs 2011’de siyanürlü atık havuzların setlerinde çökme yaşandığını hatırlatarak, şöyle dedi: “Havuzlarda kapasitenin üzerinde biriktirme, bunu yapabilmek için de setleri yükseltme ile yetinmiş, sonuç setlerde çökme olmuştur. Sonuç, köylülerin şirket yönetimindeki su kanalından suya siyanür karıştırılması kuşkusu ve savı olmuştur. Dulkadir Köyü’nde birkaç ay önce yaşanan dana ve ördek ölümlerine yedi kişinin de zehirlenmesi eklenince, şirket-çevre köyler ilişkisi çok sorunlu bir hal olmuştur.”

ETİ Gümüş A.Ş’nin 30 Temmuz 2011 tarihinden itibaren çevre köylerde yaşayanları noter tasdikli bir ihtarname ile ayağına çağırdığını belirten Güler, “Atık havuzu yapımı için toprağını satın almak istediğini bildirmektedir. Yazıda, eğer satışa yanaşılmazsa kamulaştırmaya gidileceği belirtilmektedir. Bir özel şirket olan Eti Gümüş A.Ş. küçük özel mülk sahiplerini kamu kudreti araçlarıyla tehdit etme cüreti göstermektedir” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Tarım ihracatı yüzde 24.4 arttı

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa