01 Ağustos 2011 08:27

Berivan Akademisi ilk mezunlarını verdi

SİLOPİ Berivan Kadın Siyaset Akademisinde ilk eğitim devresi tamamlandı. Eğitim devresini başarıyla bitiren kadınlar, kadının kendi ayakları üzerinde durabilmesi için siyasi ve ekonomik üretim süreçlerine dahil olması gerektiğini belirtiler.Şırnak’ın Silopi İlçesinde Berivan Kadın Siyaset Akademisinde “Toplumlar tarihi, ka

Berivan Akademisi ilk mezunlarını verdi

Paylaş


Şırnak’ın Silopi İlçesinde Berivan Kadın Siyaset Akademisinde “Toplumlar tarihi, kadın kurtuluş ideolojisi, toplumsal cinsiyetçilik, Demokratik Özerklik ve Demokratik Konfederalizm” derslerinin verildiği 10 günlük ilk eğitim devresi tamamlandı. İlk eğitim devresini başarıyla tamamlayan 17 kadından Behice Sakman, akademide aldıkları eğitim ile kadınların yerinin sadece mutfakla sınırlı olmadığının bilincine vardıklarını belirterek, “Aldığımız eğitim sürecinde kadınların da siyasette güçlü bir temsiliyet sağlayabileceğini gördük. Kadının kendi ayakları üzerinde durabilmesi için siyasi ve ekonomik üretim süreçlerine dahil olması gerekiyor. Artık kadınlar olarak biz de yaşamın her alanında varız diyoruz” dedi. Sakman, ilçede bulunan kadınlara da kadın akademisinde yer almaları çağrısında bulundu.

‘SINIRLAR PARÇALANIYOR’

Eğitim devresinde yer alan kadınlardan Fatma Gündüz, bütün kadınların kendilerine olan öz güvenini artırması için kendi cinsinin tarihinin bilmesi gerektiğine dikkat çekti. Gündüz, yaşamın her alanında kadınların aktif olarak yer alabilmesi için eğitim sürecinden geçmesi gerektiğini ifade ederek, “Erkek egemen sistem kadınlar üzerinde baskı kurarak kadın için tek yaşam alanı olarak mutfağı göstermiştir. Kürt kadınının verdiği özgürlük mücadelesi sayesinde erkek egemen sistemin kadınlar için belirlediği sınırlar parçalanıyor” diye konuştu.
 

‘KADIN DEĞİŞİMİN GÜCÜDÜR’

Jiyan Demir de, ilk eğitim devresinde yer aldığı için büyük bir onur duyduğunu söyledi. Aldıkları eğitim sayesinde kadınların yaşamda değişim ve dönüşümün motor gücü olduklarını bir kez daha gördüklerini aktardı. Eğitim sürecinin oldukça renkli bir havada geçtiğini aktaran Dilan Yıldız ise, bütün genç kadınlara seslenerek, “Kadınlar politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamda güçlü bir şekilde kendisini var edebilmesi için kendisini eğitmeli. Botanlı kadınlar da Berivan Kadın Siyaset Akademisinin sunduğu eğitim olanaklarından yararlanmalıdır” dedi. (Şırnak/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Koçali: Artık ordu demek AKP demektir

SONRAKİ HABER

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme hükümet gündeminde yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa