Yandaş medyadan demokrasi dersi!

Yandaş medyadan demokrasi dersi!

Gazete manşetlerinde Genelkurmay’da yaşanan istifaların yankıları sürüyor. Komutanların istifa kararları basın yayın kuruluşlarında tartışılmaya devam ediyor. Basındaki hararetli tartışmalar genel olarak iyimser bir havaya bürünmüş durumda. Manşetlerde Genel Kurmay Başkanlığına atanacağı düşünülen Org. Necdet Özel ve y

Gazete manşetlerinde Genelkurmay’da yaşanan istifaların yankıları sürüyor. Komutanların istifa kararları basın yayın kuruluşlarında tartışılmaya devam ediyor. Basındaki hararetli tartışmalar genel olarak iyimser bir havaya bürünmüş durumda. Manşetlerde Genel Kurmay Başkanlığına atanacağı düşünülen Org. Necdet Özel ve yeni komutanların tanıtımına ağırlık veriliyor. Necdet Özel’in kişiliği, siyasete uzak duruşu alt başlıklarda detaylıca işlenmiş. Bugün Gazetetesi, “İşte Yeni Komutanlar”, Akşam Gazetesi “Müttefikte Değil Düşman da”, Radikal Gazetesi “Bundan Sonra Ne Olur”, Sabah Gazetesi “Dört Yeni Komutan Yaş’a Yetişecek”, Vatan Gazetesi “Siyasete Uzak Görev Adamı”, Taraf Gazetesi “Havada Üç Yıldız” ve Milliyet Gazetesi “Çakmak Salonunda Neler Olacak” şeklinde attığı manşetler üzerinden konuyu değerlendiriyor. İstifaların etkisini atlatan bu gazeteler, artık konuyu TSK’nin yeni dönemini konuşuyorlar.

Bazı gazetelerin ise istifa sonrasında krizin yatışmasında hükümetin hamlelerini ön plana çıkardığı görülüyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın söylemleri manşetlere taşınmış. Bundan sonraki sürece dair demokrasi tartışmaları da es geçilmemiş. Haber Türk Gazetesi, “Olağan Üstüydü Ama Kriz Yok”, Hürriyet Gazetesi “Olağanüstüydü Mecrasına Girdi”, Posta Gazetesi “Her Şey Normal, Her şey Alt Üst”, Star Gazetesi “Ayrılmak İstedi Saygıyla Karşıladık” Yeni Şafak Gazetesi “Devlette Boşluk Yok” Akit Gazetesi “Millet Memnun” ve Zaman Gazetesi “Türkiye’de her şey Kendi Mecrasına Girdi Kriz Yok” başlıklarıyla konuyu yatıştırmaya yönelik usluplarını koruyarlar.

CHP DE AKP GİBİ

Ulusalcı basın da istifa eden komutanlar üzerinden AKP’ye eleştirilerini daha da sertleştirdi. TSK’daki gelişmeler karşısında CHP’nin “TSK sivil iradeye tabi olmalıdır” açıklamalarını eleştiren Aydınlık Gazetesi, CHP’yi, AKP gibi davranmakla suçladı. Cumhuriyet Gazetesi “İstifa Gölgesinde YAŞ”, Sözcü Gazetesi “Tayyip Aradığı Komutanı Buldu” manşetleriyle durumu değerlendirdi. Ulusalcı basında, Necdet Özel’in ılımlı yapısından ve siyasete uzak duruşundan pek memnun olmadığı görünmekte. Ulusalcı basın bu istifaların güç ve otorite kaybına neden olacağı görüşünde birleşmiş durumdalar.

İstifa haberlerini gazetemiz Evrensel ve BirGün Gazetesi sermaye ve ulusalcı basından farklı bir söylemle aktardılar. Gazetemiz Evrensel, “Kritik Davalar Yaş’ı Belirledi” diyerek YAŞ öncesi yaşanan gelişmelere ışık tuttarken, BirGün Gazetesi ise “Yeni Rejimin Yeni Ordusu” diyerek AKP’nin yeni ordusunu hazırladığı vurgulandı.

‘DEMOKRASİ’ VE ‘SİVİL’ VURGUSU

İstifalarla ilgili gelişmeleri köşe yazarları da detaylıca işlendi. Mehmet Barlas “Eskiden askerlerle siviller anlaşamayınca muhtıra verilir ve siyasetçiler istifa ederdi. Şimdi tersi oluyor. Demokratikleşme ve sivilleşme bugünün dünden farkı oluyor” diyerek süreci AKP’nin demokratikleşme alametleri olarak değerlendiriyor. İsmet Berkan da “darbe olmadığı için istifa ettiler. Bu Türkiye’de sivil demokratik rejime en büyük katkıdır” diyerek darbeci anlayışın bittiğine ve bu durum demokrasinin yerleşeceğine vurgu yaparak Barlas’la aynı görüşleri paylaşıyor.

Evrensel gazetesi başyazarı İhsan Çaralan ise “Balyoz” ve “İnternet Andıcının” bardağı taşırdığını yazdı. Komutanların bu yüzden istifa ettiğini ve bir dönemin kapandığını belirten Çaralan, statükocu generallerin istifalarını AKP karşısında havlu attığının göstergesi olarak değerlendirdi. Çaralan, AKP’nin bu hamlesinden demokrasi ve özgürlük çıkmayacağını ve AKP’nin kendi ordusunu yaratıp politikalarına yedekleyerek ilerleyeceğini vurguladı. İstifaların YAŞ bitinceye kadar manşetlerde ve gazete köşelerde sıkça tartışılacağı görünüyor. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net