01 Ağustos 2011 03:57

İran’a tepki büyüyor

IRAK Parlamentosu, İran ordusunun Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik gerçekleştirdiği saldırıları tartıştı. Parlamento, Irak hükümetinden İran’ın saldırılarına son vermesi için ‘sert tutum’ almasını istedi.Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik İran saldırılarına ilişkin Irak Parlamento

İran’a tepki büyüyor

Paylaş

IRAK Parlamentosu, İran ordusunun Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik gerçekleştirdiği saldırıları tartıştı. Parlamento, Irak hükümetinden İran’ın saldırılarına son vermesi için ‘sert tutum’ almasını istedi.

Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik İran saldırılarına ilişkin Irak Parlamentosu tarafında kurulan komisyonun hazırladığı rapor, Irak Parlamentosu’nda tartışılmaya açıldı. Raporda, İran’ın uçak ve top atışlarıyla sınır ihlalinin söz konusu olduğu belirtilerek, top atışları sonucu birçok köylünü zarar gördüğü kaydedildi. Irak Parlamentosu üyesi Ala Talabani “İran’ın Federal Kürdistan sınırlarına yapmış olduğu askeri yığınak ve top atışları topraklarımıza tecavüz girişimidir” dedi.

ŞIRNAKLILAR SINIRDA

Şırnak’ta bir araya gelen Silopi, İdil, Beytüşşebap, Uludere ve Cizreliler, İran’ın Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarını protesto için onlarca araçlık konvoyla Esendere Sınır Kapısı’na gitti. BDP Şırnak İl Başkanı Abit İke, Ramazan ayı olmasına rağmen operasyonların durması için gerekirse haftalarca sınırda kalacaklarını belirterek, ‘Bedenlerimizi siper ederiz’ dedi.

İran’a bir tepki de Fransa’nın Marsilya kentinde yaşayan Kürtler’den geldi. İran’ın 16 Temmuz’dan beri yürüttüğü saldırıları protesto eden yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüşte İran ve Türkiye karşıtı sloganlar atıldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Asker köylüleri taradı: 1 genç öldü

SONRAKİ HABER

‘MEB, çocukları camiye götürmek için Nusrat-Der ile protokol imzaladı’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa