Asker köylüleri taradı: 1 genç öldü

Asker köylüleri taradı: 1 genç öldü

Van’ın Çaldıran İlçesi’ne bağlı Soğuksu Köyü’nde askerlerin hayvanlarını otlatan köylüleri taraması sonucu Ercan Uca adlı genç yaşamını yitirirken, İbrahim Ecevet ve Nejdet Çiftçi ise yaralandı.İddiaya göre; Çaldıran’ın Soğuksu Köyü’ne bağlı Uzunyol mezrasında sa

Van’ın Çaldıran İlçesi’ne bağlı Soğuksu Köyü’nde askerlerin hayvanlarını otlatan köylüleri taraması sonucu Ercan Uca adlı genç yaşamını yitirirken, İbrahim Ecevet ve Nejdet Çiftçi ise yaralandı.

İddiaya göre; Çaldıran’ın Soğuksu Köyü’ne bağlı Uzunyol mezrasında sabah saatlerinde köyün 100 metre uzağında bulunan arazide hayvanları otlatmakta olan Ercan Uca (25), İbrahim Ecevet ve Nejdet Çiftçi adlı yurttaşlar, Alakaya Köyü Karakolu’na bağlı askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralandı. Karnından ve sırtından yaralanan Uca, olay yerinde yaşamını yitirirken, Ecevet ve Çiftçi ise köylüler tarafından Çaldıran Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılar ilk müdahalenin ardından Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılırken, Uca’nın cenazesi ise Van Devlet Hastanesi Morgu’na getirildi.

Bu olayın yaşandığı aynı bölge de aynı gün de Emrah Damçin adlı genç mayın olduğu iddia edilen cismin patlaması sonucu ağır yaralandı. Hayvan otlatmak için arazide olduğu sabah saatlerinde mayın olduğu iddia edilen cismin patlaması sonucu vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Damçin, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. (Van/DİHA)

www.evrensel.net