24 Mart 2015 14:36

100 yılın bamyalarını Kezban ve Recep İvedik aldı

Her yıl ödül verecek aday bulamama dileğiyle verilen Altın Bamya ödülleri 7. kez dağıtıldı. Filmmor’un verdiği Altın Bamya Ödülleri Cezayir Restaurant’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Paylaş

Ezgi GÖRGÜ
İstanbul

Her yıl ödül verecek aday bulamama dileğiyle verilen Altın Bamya ödülleri 7. kez dağıtıldı. Filmmor’un verdiği Altın Bamya Ödülleri Cezayir Restaurant’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Bu yıl Türkiye sinemasının son 100 yılını dikkate alan Altın Bamya jürisi, genel bir değerlendirme yaptı. Törende ödülleri dağıtan Hülya Uğur Tanrıöver, Melek Özman, Cüneyt Cebenoyan olurken, cinsiyetçiliği tekrar eden filmlere ve karakterlere ödüllere verildi.
Altın Bamya Akademisinden Hülya Uğur Tanrıöver, ‘Bu yılki ödüllerimiz 100 yılın bamyaları olacak, cinsiyetçilik sadece kadınlara değil erkeklere yönelik de yapılıyor” diyerek Tanrıöver, 103.5 Bamya Jüri Özel Ödülünü Kolpaçino serisine verdi.

100 yıllık tarihte, filmin adıyla bile cinsiyetçiliği tekrar ettiğini belirten Tanrıöver, ‘Yusuf Yusuf’ filminin Eşek Arısı Bamyasının sahibi olduğunu açıkladı.

Festival Koordinatörü Melek Özman, Yüzyılın En İyi Erkek Karakteri ödülünü Recep İvedik karakterine verdi. Yüzyılın En İyi Kadın Karakteri ödülünü de veren Özman, ‘Kezban, Afrodit ve Mum Kokulu Kadınların tüm kadın karakterleri arasından, namuslu, iffetli, evlenilesi, sevilesi, gülünesi ve ağlanılası örnek karakter, aynı zamanda şehirli şirret sarışının alternatifi, köylü ve bakire, cinsiyetsiz kadın karakter’ diyerek Kezban’a verdi.

100 Yılın Bamyası ödüllerinde Senaryo ödülünü Cüneyt Cebenoyan verdi, ödül Sözde Kızlar, Acı Hayat, Ah Müjgan Ah filmlerinden Sözde Kızlar filmine gitti. Cebenoyan, ‘Toplum yapımızın temeli olarak gösterdiği namusu yücelten, her kadının namusunu korumak için evinde oturması gerektiğini, çalışmak zorunda kalsa dahi eğlenmeyi hele hele içki içip dans etmeyi dahi aklından bile geçirmemesi gerektiğini savunduğu için Sözde Kızlar’a veriyoruz” dedi. Cebenoyan, ‘En İyi Film’ ödülünü Canlı Hedef’in aldığını açıkladı. Tören, Sesini Yükselt adlı dans gösterisiyle bitti.

HALA ROSA’NIN VE CLARA’NIN KİMLİKLERİ TESPİT EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Festivalde olanlara moral verme temennisiyle festivali düzenlediklerini söyleyen Melek Özman, ‘8 Mart’ta Siirt’te Rosa Luxemburg ve Clara Zetkin’in afişleri toplanıyor. Mahkeme, ikisinin kimliğini hâlâ tespit etmeye çalışıyor, zabıta gelip filmi yarıda kesiyor. Böyle bir memlekette yaşıyoruz’ diyerek genel bir tespit yaptı. Tüm olumsuzluklara karşın festivalin güç verdiğini söyleyen Özman, ‘Margarethe von Trotta geldi, onunla beraber Rosa Luxemburg’u izledik, bu önemli bir şeydi’ dedi. İstanbul’da böyle filmlerin kolayca izlendiğini vurgulayan Özman ‘Daha 5 il gezeceğiz, kadınlara direnç ve güç katar festival’ dedi.

TROTTA: KADINLARA MAĞDURLUĞUN YAKIŞTIRILDIĞINI GÖRDÜK

‘Bir kere Trotta’yı hep beraber izlemek çok güç verdi. Hatta medyanın zabıta olayıyla beraber her olaydan şiddet, dram ve mağdurluk çıkarmasıyla karşı karşıya kaldık. Biz zabıta baskınını savuşturduk ama ondan sonra medyanın kadınlar ve mağduriyet hikayesi çıkarmasıyla uğraştık. Öyle bir şey yoktu halbuki’ diyen Özman, medyanın tarzını eleştirdi.

‘Trotta’yla yeniden Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru filmini konuştuk’ diyen Özman,  Trotta’nın “1975’ten beri 40 yıl geçti, hâlâ aynı şeyler yaşanıyor, hâlâ bir şeyin ne kadar çarpıtılabildiğini, kadınlara en çok mağdurluğun yakıştırıldığını bir kere daha gördük’ dediğini söyledi.

‘FESTİVAL ESKİYECEĞİNİ DÜŞÜNMÜŞTÜK’

Bu tarz filmlerin, festivalin eskiyeceğini düşünerek festivali düzenlemeye başladıklarını ifade eden Melek Özman, ‘Öbür festivaller bu kadar ayrımcılık yapmayacak, kadın filmleri her yerde alan bulacak, filmler cinsiyetçi olmayacak diye düşündük ama gelin görün ki devam ediyor’ diyerek değişimin çok hızlı olmadığını ve bu yüzden de çabalamaya devam edeceklerini belirtti.

ÖNCEKİ HABER

Alman-Yunan geriliminde tansiyon düşürüldü

SONRAKİ HABER

Ordu Çevre Derneği: Taş ocağı tarafından oyulan Kurul Kalesi'ne sahip çıkalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa