Termik santrale geçit yok!

Termik santrale geçit yok!

Erzin halkının termik santrale karşı mücadelesi sürüyor. İlçeye yapılmak istenen dört termik santralden ilki olan doğal gazlı termik santrale karşı verdikleri mücadeleyi kazanan Erzin halkı şimdi de kömürle çalışacak olan ikinci termik santrale karşı mücadele veriyor. Selena adlı şirket tarafından kurulmak istenen termik s

Cumali Akkaş

ŞİRKETE BAŞKA HALKA BAŞKA

Yeşilkent Anadolu Lisesinde yapılması planlanan toplantı salonunun önünde termik santrale hayır diyen Erzinlilere, İskenderun, Dörtyol, Adana’dan da destek geldi. Şirket yetkilileri ve ÇED görevlileri okula minibüsle gelirken, polis okul bahçesinde toplanan Erzinlileri aramak için okul dışına çıkarmak istedi. Buna karşı çıkan Erzin halkı şirket yetkililerinin de aynı muameleye tabi tutularak aranmasını istedi.

Buna karşı çıkan polislerden bir komiser “Onların statüsü ile sizin ki aynı değil” diyerek halkı arayacaklarını söyledi. Komiserin tavrına tepki gösteren Erzinlilere, ilçe emniyet müdür vekili “Arama iznim var istediğimi ararım istediğimi aramam” sözleri ile karşılık verdi. Erzinliler “Biz halkız, onların bizden ne üstünlüğü var” diyerek tepki gösterdiler. Polisin yaşam alanlarına sahip çıkanlara karşı kötü tavrı Dörtyol’dan eyleme destek vermek isteyenlere de gösterildi. Dörtyol’dan hususi bir minibüsle eyleme katılmak isteyenler Erzin girişinde trafik polislerince durduruldu. Hususi minibüsü sadece sahibinin sürebileceğini iddia eden polisler aracın özel olmasına rağmen ticari amaçlı kullanıldığı gerekçesi ile 590 TL para cezası kesti. Bununla da yetinmeyen polisler aracı 15 gün trafikten men ettiler. Buna rağmen eyleme katılan Dörtyol sakinleri tahammülsüzlüğü anlayamadıklarını belirterek, cezanın geri alınarak araçlarının verilmesini istedi.

TUTANAĞI VERMEDEN SALONDAN ÇIKAMAZSINIZ

İl Çevre Müdürlüğü yetkililerinin gelmesinin ardından salona alınan şirket yetkilileri ve il çevre müdürlüğü çalışanları dakikalarca boş salonda bekledi. Dışarıda ise şirket yetkililerine tepki vardı. Ne doğal gazlı ne de kömürlü hiçbir santral istemediklerini vurgulayan Erzin halkı şirket yetkilerini bir daha Erzin’de görmek istemediklerini belirttiler. Doğal gazla çalışması düşünülen termik santralin ÇED toplantısından deneyimli olan Erzinliler salonun boş olduğunu fotoğrafla belgelerken, toplantı komisyonunun oluşmamasını ve toplantının yapılamadığına dair tutanak tutulmasını istediklerini söylediler.

İlk önce bu talebi kabul etmeyen şirket yetkilileri daha sonra komisyon oluşturarak bir tutanak tuttu. Başta tutanağın bir örneğini vermeyi kabul eden şirket yetkilileri sonra bundan vazgeçti. Tutanağın örneğini isteyen Erzinliler, tutanağı alamadan salondan kimsenin çıkışına izin vermeyeceklerini bildirdiler. Bunun üzerine tutanağın bir örneği verildi. Tutanakta toplantının halkın katılım göstermemesi ve toplantıyı protesto etmesi nedeniyle toplantının yapılamadığını ifade edildi. Daha sonra halka hitap etmek isteyen Hatay Çevre Müdürlüğü görevlisi ise yine halk tarafından konuşturulmadı.  

DAHA GÜÇLÜ OLMALIYIZ

Polis kordonu eşliğinde salondan çıkarılmak istenen şirket yetkililerine Erzin halkı tepki gösterdi. Bunun üzerine çevik kuvvet polisleri gelirken ikinci grup polis aracına bindirilerek salondan uzaklaştırıldı. Eylemin ardından konuşan Erzin Termik Santral Karşıtı Platform Üyelerinden Necdet Sökmen, yaptıkları eylemle şirket yetkililerine gereken cevabı verdiklerini söyleyerek, şirket yetkililerinin toplantı için tekrar geleceğini ve her geldiklerinde karşılarında daha güçlü olmaları gerektiğini vurguladı. (Erzin/EVRENSEL)

www.evrensel.net