30 Temmuz 2011 09:17

TEB: Cenin Özgürlük Tiyatrosu baskını insanlık dışı

ULUSLARARASI Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin Türkiye Merkezi (TEB) Genel Başkanı Üstün Akmen, İsrail askerlerinin Filistin’deki bir mülteci kampında bulunan “Cenin Özgürlük Tiyatrosu”na düzenlediği baskını “insanlık dışı”  olarak yorumladı. “Norveç’te bir Norveç vatandaş

TEB: Cenin Özgürlük Tiyatrosu baskını insanlık dışı

Paylaş

ULUSLARARASI Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin Türkiye Merkezi (TEB) Genel Başkanı Üstün Akmen, İsrail askerlerinin Filistin’deki bir mülteci kampında bulunan “Cenin Özgürlük Tiyatrosu”na düzenlediği baskını “insanlık dışı”  olarak yorumladı. “Norveç’te bir Norveç vatandaşının düzenlediği bombalı ve silahlı iki saldırının 100’e yakın insanın canını alışına haklı olarak tepki gösteren, hatta ‘İkinci Dünya Savaşı’ndan daha beter bir katliam’ başlıklarıyla, spotlarıyla veren dünya medyasının, Gazze’de çocuklara ve bir tiyatroya yapılmış olan bu saldırıyı umursamaması anlaşılır gibi değil, hatta utanç vericidir” dedi. Baskında ölüm ya da yaralanmanın olmamasını “şans” olarak değerlendiren Üstün Akmen, bu olayın “Cenin Özgürlük Tiyatrosu”nun yaşadığı ilk saldırı olmadığını da sözlerine ekledi.

Anılan tiyatro grubunun daha önce de erkek ve kız çocuklarını aktivitelerde bir arada bulundurdukları gerekçesiyle İslamcı grupların sözlü saldırılarına maruz kaldığını, tiyatronun kurucusu Juliano Mer-Khamis’in geçtiğimiz nisan ayında tiyatronun hemen dışında silahlı saldırı sonucu öldürüldüğünü hatırlatan Üstün Akmen: “Bunlar da fail-i meçhuller silsilesinden. Üstü örtülmüşlerden. Dünya kamuoyunun, siyasetçilerin, ama hepsinden önemlisi tiyatro örgütlerinin olaylar karşısındaki sessizliği ise hem düşündürücü, hem de ürkütücüdür” dedi. Üstün Akmen, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği olarak, öncelikle bağlı oldukları Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliğinin tüm dünyadaki merkezlerini ve Türkiye’deki tüm tiyatro meslek kuruluşlarını göreve çağırdı. “Protesto eylemleri gerçekleştirilmeli, olay dünyaya duyurulmalı. Bu eyleme sadece tiyatrocular değil, tüm sanat örgütleri de dahil olmalı. Ülkemizde artık tüm sanat örgütlerinin yek vücut olarak hareket etmeleri gerektiğine inanıyorum” diyen Üstün Akmen egemen güçlerin sanatı orasından burasından kemirmek istediğini, dolayısıyla örgütlerin artık “Bugün sana, yarın bana” diye düşünmeleri gerektiğini ileri sürdü. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş: İstifalar sivil demokrasiye geçildiği anlamına gelmez

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa