DTK’dan çözüm için beş şart

DTK’dan çözüm için beş şart

Demokratik Toplum Kongresinin, 5. Kongresi Diyarbakır’da başladı. Seçilmiş ve kontenjan statüsünden gelen 850 delegenin tamamının katıldığı kongre BDP il binasında Vedat Aydın Konferans salonunda gerçekleşti. DTK Eş başkanı Aysel Tuğluk AKP’ye çağrıda bulunarak 1 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında “KCK tutuklularının s

TÜRK: İKİLİ HUKUK SİSTEMİ

Kongre’nin açılış konuşmasını yapan DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk 14 Temmuzda ilan edilen demokratik özerkliğin hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmasında, özerkliğin çift hukuklu bir sistem olduğunu belirterek “Bu da özerkliğin anayasal güvenceye kavuşturularak Kürtlerin yaşadığı bölge ve diğer bölgelerde yetkilerin yerellere devredilmesi demektir” dedi. Kürtlerin barış için ortaya koyduğu tüm çabaya rağmen bu çabaların görmezden gelindiğini belirten Türk “Bu nedenle Kürtler bugün demokratik özerkliği fiilen yaşama geçirmek için harekete geçmiştir” dedi. Özerkliğin ülkeyi bölmek anlamına gelmediğini, tam tersine Türk ve Kürt halklarının gönüllü birlikteliği ile ortak vatanın yaratılmasının temel koşulu olduğunu söyleyen Türk “Özerklik Türkler ve Kürtlerin ortak geleceklerini özgürce kurmasıdır” dedi.

TUĞLUK: SAVAŞ AKP’YE KAYBETTİRİR

Türk’ten sonra söz alan DTK Eş Genel başkanı Aysel Tuğluk ise “Bakmayın siz Başbakanın ‘savaş başlar’ sözlerine. Kürt sorununun çözüm sürecine girdiğini o da biliyor. Çünkü diline doladığı savaş başlarsa eğer bundan Kürtler kaybetmez. İstikrar sözünü ağzından düşürmeyen AKP kaybeder” dedi. Kürt siyasi hareketinin bir bütün olarak diyalog ve müzakereye açık olduğunu söyleyen Tuğluk “Biz bir lütuf olarak diyalog istemiyoruz. Biz bedel ödemiş, halkın seçilmiş ve temsil gücü olan bir hareketiz. Eğer Kürtlerin inkarı bitmişse ve Sayın Öcalan ile görüşmeler başlamışsa bu Kürt halkının direnişi sayesinde olmuştur” dedi. Kürtlerin kazanımlarının AKP’nin bir lütfuymuş gibi sunulmasının yanlış olduğunu söyleyen Tuğluk “Devletin böyle davranması akla ziyan bir davranıştır. Devlet masaya oturmaz anlayışının bedelini hâlâ yoksul Kürt ve Türk gençleri ödüyor” dedi.

SORUNU DEĞİL ÇÖZÜMÜ TARTIŞMAK

Artık Kürt sorununu tartışmayacaklarını 12 Haziran seçimlerinden sonra gelinen aşamada artık çözümün nasıl olacağının tartışılacağı bir aşamaya gelindiğini söyleyen Tuğluk “Biz artık yeni Türkiye ve yeni anayasada Kürtlerin talepleri güvence altına alınacak mı, alınmayacak mı; AKP’den bunun cevabının duymak istiyoruz” dedi. AKP’nin hegemonyacı, totaliter siyasetine karşı duracaklarını belirten Tuğluk “Apê Musa’nın deyimiyle bu tutumda ısrar ederlerse ‘Kürtlere sadece direnmek kalır’” sözleri salonda alkışlarla karşılandı.

Kürt sorunun çözümünde samimi olunması halinde bir gün içinde yapılacak düzenlemeler ile sorunu çözüm yoluna girebileceğini belirten Tuğluk, Kürt sorununun çözümü için beş ön şartın hayata geçmesi gerektiğini söyledi:”KCK tutuklularının serbest bırakılması. Karşılıklı operasyonlara son verilmesi ve Terörle Mücadele Yasası’nın kaldırılması, Öcalan'ın sürece hakim ve müdahil olması için koşulların hazırlanması ve meclisin inisiyatif alıp çalışmalara başlaması.” Tuğluk konuşmasını şöyle sürdürdü: “AKP, Kürt sorununun çözümünde samimi ise 1 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında bu talepleri karşılar. Bu taleplerin karşılanması sorunun nihai çözümünün önünün açacaktır. 3 aylık bir iyi niyet ve çaba süreci de Kürt sorununun demokratik çözümünü getirecektir.” (Diyarbakır/EVRENSEL)

www.evrensel.net