19 Mart 2015 21:31

Eğitim Sen ‘baskılara son’ dedi

Paylaş

Eğitim Sen 3 Nolu Şube üyeleri, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün baskılarını kınadı.

Eğitim Sen üyeleri dün İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Burada Eğitim Sen üyeleri adına açıklama yapan Şube Sekreteri Adil Taşatan, “Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, sendikamızın eylem ve etkiliklerine yönelik keyfi tutum almakta sendikal faaliyetlerimizi engellemeye çalışmaktadır” dedi.

Eğitim Sen’in eğitimde gericileşmeye karşı laik, bilimsel, anadilinde, demokratik eğitim talebi ile yaptığı bir günlük iş bırakma eylemi nedeniyle üyelerinin ifadelerine başvurulduğunu ifade eden Taşatan, “Bu uygulama öğretmen arkadaşlarımızı itibarsızlaştırma ve psikolojik olarak  yıldırma ve sendikal faaliyetleri engelleme amaçlıdır. Bu uygulamayı kabul etmiyoruz” diye konuştu.
Yöneticilerin, nöbet eylemine yönelik baskı uyguladığını da dile getiren Taşatan, “Nöbet eylemine katılanlara yönelik baskı ve tehditlere son verilmelidir! Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan eğitim yöneticileri ve öğretmenlere verilen nöbet görevi fazla mesai kapsamında değerlendirilmemekte, nöbetlerde uyulması gereken esaslar fiilen okul idarecilerinin inisiyatifine bırakılarak öğretmenler sürekli mağdur edilmektedir” dedi.

Taşatan taleplerini şu şekilde sıraladı: “Öncelikle nöbet hizmetinin ortak-yasal bir zemine dayandırılması ve uygulamadaki farklılıklara son verilmesi gerekmektedir. Nöbet görevleri en fazla haftada bir gün olmak üzere, yönetmeliklere koşulları belirlenmiş bütün öğretmenlere eşit olarak dağıtılmalıdır. Öğretmenlerin nöbetçi oldukları günlerde ders ve diğer görevleri azaltılmalı, öğretmenin nöbeti sırasında dinlenecek zaman ve mekan yaratılmalıdır. Ek ders ücretleri günün koşullarına göre uyarlanmalı, her türlü ek ödeme temel ücrete yansıtılmalıdır. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Slogan davasına Erdoğan müdahil oldu

SONRAKİ HABER

Sendika ve odalardan kayyum tepkisi: Demokrasiye ağır bir darbe

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa