30 Temmuz 2011 04:23

Oslo’daki katliam Stockholm’de protesto edildi

Geçtiğimiz Cuma günü Oslo’da 76 kişinin ölümüyle sonuçlanan ırkçı saldırıyı protesto amacıyla Stockholm’de bir gösteri yapıldı. Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin gençlik örgütü SSU’nün çağrısı üzerine yapılan gösteriye parlamentoda grubu bulunan Sol, liber

Oslo’daki katliam Stockholm’de protesto edildi

Paylaş
Murat Kuseyri

7 bin kişinin katıldığı gösteride, Sosyal Demokrat İşçi Partisinin eski liderleri İngvar Carlsson ve Mona Sahlin, Adalet Bakanı Beatrice Ask, Yazar ve Tiyatro Sanatçısı Jonas Gardell ırkçılığı ve yabancı düşmanlığını kınayan konuşmalar yaptı. Saldırıda yaşamını yitirenleri anmak  için mumlar yakıldı.  

İngvar Carlsson, Oslo’da hükümet binalarına yönelik saldırı ile Utöya adasındaki katliamın en küçük ayrıntısına kadar şeytanca planlanmış politik bir eylem olduğunu vurguladıktan sonra, Norveç halkının acılarını paylaştıklarını söyledi.  Muhafazakar Partinin Adalet Bakanı Beatrice Ask ise saldırının demokrasiye yönelik bir eylem olduğunu, açıklığı savunmak için mum yaktıklarını ifade etti. Yazar ve tiyatro sanatçısı Jonas Gardell ise Oslo’daki saldırının herkese yapılan bir saldırı olduğunu belirtti. Irkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı mücadelenin önemine değinen Gardell  sözlerini şöyle sürdürdü: “Demokratik bir partiye üye olun. Camiye gidin. Eşcinsellerin yürüyüşlerine katılın. Nefrete karşı tolerans göstermeyin.” Norveç ve İsveç ayraklarının yan yana dalgalandığı gösteride sanatçı Sarah Dawn Finer, John Lennon’ın “Imagine” adlı parçasını okudu. (Stockholm/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Şike operasyonu'nda gözaltına alınanlar adliyeye sevk edildi

SONRAKİ HABER

Esenler'de işyeri tabelası iki kişinin üzerine düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa