29 Temmuz 2011 11:50

Muhalif general öldürüldü

Libya’daki isyancı grupların askeri birlik komutanı General Abdülfettah Yunus’un, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü bildirildi. Libya lideri Kaddafi’nin 1969’dan beri sağ kolu olarak bilinen General Yunus muhaliflere katılmıştı. Libya halkının reform taleplerinin yerine getirilmesinde önemli rol oynayan Gener

Muhalif general öldürüldü

Paylaş

Libya’daki isyancı grupların askeri birlik komutanı General Abdülfettah Yunus’un, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü bildirildi. Libya lideri Kaddafi’nin 1969’dan beri sağ kolu olarak bilinen General Yunus muhaliflere katılmıştı. Libya halkının reform taleplerinin yerine getirilmesinde önemli rol oynayan General Abdülfettah Yunus, Bingazi yolunda silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda General Yunus’un yanı sıra iki yardımcısı, Albay Muhammed Hamis ve Nasır Mezkur’un da hayatını kaybettiği kaydedildi.

AJAN MIYDI?

Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, askeri operasyonlara ilişkin kurulan komisyon önüne çıkmak üzere cepheden çağırılan General Yunus’un, Bingazi’ye giderken silahlı Kaddafi güçlerince öldürüldüğünü açıkladı. General Yunus’un operasyonlar konusunda sorgulanmak istenmesinin ardında, Kaddafi ile bağlantılarının sürdüğü yönünde şüphelerin olduğu belirtiliyordu. Kaddafi yönetimine karşı savaşan muhaliflerin askeri komutanlarından Abdülfettah Yunus öldürülmesi muhalifler cephesini sarsarken suikast üzerindeki esrar perdesisoru işaretlerine yol açtı. Muhalifler tarafından oluşturulan Ulusal Geçiş Konseyi tarafından yapılan açıklamada Yunus’un ve beraberindeki iki korumanın saldırıda yaşamını kaybettiği ve saldırganların yakalandığı bildirildi. Ancak saldırının nerede ve nasıl meydana geldiği, arkasında kimlerin olduğu konularında bilgi verilmedi. Abdülfettah Yunus’un suikastten saatler önce cepheden geri alınması ve sorgulanmak üzere Brega’ya çağrılmış olması soru işaretlerine neden oldu.

KADDAFİ’NİN SAĞ KOLUYDU

1969 yılındaki Libya Devrimi’nden bu yana Albay Muammer Kaddafi’ye çok yakın bir isim olan ve İç Güvenlik Bakanı olarak görev yapan Abdülfettah Yunus, Şubat ayında muhaliflerin kalesi Bingazi’yi ele geçirmekle görevlendirilmiş, ancak Libyalı komutan kente gelerek muhaliflere katılmış ve silahlı mücadeleyi örgütlemişti. Son haftalarda Yunus’un, Kaddafi yönetimiyle gizli temaslar yürütmekte olduğu iddiaları ortaya atılmış, Ulusal Geçiş Konseyi bu iddialar hakkında komutanın ifadesini almak istemişti.

YENİ KOMUTAN HEFTER

Abdülfettah Yunus’un öldürülmesi, muhaliflere büyük darbe vururken, Kaddafi yönetimine karşı mücadele eden isyancılar arasındaki ayrılık ve gerilimleri de gün yüzüne çıkardı.

Muhaliflerin Mart ayında, eski generallerden Halife Hefter’i Başkomutan olarak görevlendirmesi, Abdülfettah Yunus’un ise Nisan ayında Genelkurmay Başkanı olarak ikincil bir konuma itilmesi tartışmalara yol açmıştı. 20 yıl önce Kaddafi ile yollarını ayıran Hefter, uzun yıllar ABD’de yaşadıktan sonra, geçtiğimiz aylarda Libya’ya dönmüştü.  Hefter ile Yunus’un cephede uygulanacak stratejik askeri planlar konusunda sık sık ters düştükleri iddia edilmekteydi.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte yandan Libya’nın başkenti Trablus’ta üç büyük patlama meydana geldi. Bölgedeki AFP muhabiri, Trablus’ta Libya lideri Muammer Kaddafi’nin karargahının bulunduğu bölgede 3 patlama meydana geldiğini belirtti. Libya televizyonu da bugün, NATO’nun hedef aldığı bölgenin üzerinde uçakların uçtuğunu duyurdu.

TUNUS’A SIÇRADI

Tunus ile Libya arasındaki sınır bölgesinde, Libya hükümetine bağlı güçlerle muhalifler arasında şiddetli çatışmalar sürerken Tunus topraklarındaki Dehiba’da da silah sesleri yükseldi. Bölgeden gelen açıklamalarda kasabanın Kaddafi güçlerince işgal edildiği ileri sürülüyor.

Tunus kaynaklı ajanslar sabah saatlerinde Kaddafi kuvvetlerinin Dehiba’yı ele geçirdiğini iddia etmişlerdi. Ancak bir süre sonra, isyancılar bir açıklama yaparak kasabada kontrolün kendilerinde olduğunu belirtti. Bu arada Tunus birlikleri de çatışmalara dahil oldu. Tunuslu askerler sınır ihlali yapan Libyalı birliklere ateş açtı.

Çatışmalar devam ederken savaş ortasında kalan sivillerin ölümden kaçışları da sürüyor. Bölge sakinlerinden yaklaşık 1000 Libyalı, Tunus çöllerine sığındı. Libya’nın diğer bir noktasında, Misrata’da silah sesleri durmuyor.
Kaddafi güçleri ve muhaliflerin kentleri vurmasI beraberinde bir çok sivilin yaralanmasını ve ölmesini beraberinde getiriyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Murat Özaydınlı serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa