Termik santrale karşı insan zinciri

Termik santrale karşı insan zinciri

İzmir’in Ailağa ilçesine bağlı Çakmaklı köyü sınırlarında Enka Enerji AŞ ve İZDEMİR tarafından yapılmak istenen termik santrale karşı açılan 15 dava nedeniyle bilirkişi incelemesi yapıldı. Termik santral yapılmasını istemeyen yüzlerce yurttaş, inceleme yapılan arazinin çevresinde insan zinciri oluşturarak sessiz protesto

Aliağa ilçesinde Enka Enerji Üretim AŞ ve İZDEMİR AŞ tarafından yapılmak istenen termik santral için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen ÇED raporlarına karşı İzmir 2. İdare Ceza Mahkemesinde açılan 15 dava için bilirkişi heyeti inceleme yaptı. Termik santralleri protesto eden köylüler ve yaşam hakkı savunucuları inceleme yapılan arazi etrafında bir araya gelerek, el ele tutuşup insan zinciri oluşturdu. Termik santralleri protesto eden vatandaşlar ellerinde “Termik santralle hayır”, “Kömürle sömürme”  dövizlerini taşıdı.

Eyleme, FOÇEP, Batman Doğa Derneği, DOĞÇEKDER, Petrol-İş, EGEÇEP, Buca Kent Konseyi, Karşıyaka Kent Konseyi, Seferihisar Çevre Koruma Derneği ve Greenpeace üyeleri de katıldı.

BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ

İzmir 2. İdare Mahkemesi tarafından Hakim Osman Hazır’ın başkanlığında oluşturulan 3 kişilik bilirkişi heyeti, incelemesini bitirdikten sonra alandan ayrıldı. İncelemeden sonra açıklama yapan EDP İzmir İl Başkanı Avukat Arif Ali Cangı, Aliağa’nın mevcut ağır sanayi tesislerini kaldırmayacak durumda olduğuna dikkat çekerek, termik santral yapıldıktan sonra ilçenin yaşanmayacak duruma geleceğinin altını çizdi. Arif Ali Cangı, termik santrallere karşı halkın daha duyarlı olması gerektiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Termik santralin yarattığı asit yağmurları, hava kirliliği yaratacak. Aliağa bölgesinin bir diğer özelliği İzmir’i etkileyen hakim rüzgarların bu yönden esmesi. İzmir’in hava kalitesi bu yüzden bozuluyor. Termik santraller de yapılınca iyice bozulacak. Ayrıca termik santrali soğutmak amacıyla denizden su alınacak o da deniz suyunda ısınmaya neden olacak. Ayrıca bölgedeki zeytincilik olumsuz etkilenecek.”

EYLEMLER SÜRECEK

Cangı, Danıştayın 20 yıl önce buraya santral yapılmasına izin veren Bakanlar Kurulu kararını iptal ettiğini hatırlatarak, kararın o zaman iptal olmasının hukuki olduğunu, bu günde hiç düşünmeden iptal olunması gerektiğini vurguladı. Foça Çevre Platformu (FOÇEP) Sözcüsü Tamer Yavuz Barut ise, termik santrallere karşı eylemlerinin süreceğini belirterek, burada santralin kurulmasına izin vermeyeceklerinin söyledi. (İZMİR)

www.evrensel.net