07 Mart 2015 14:57

Ölü bedeni hastane bahçesine bırakılan Yılmaz'ın failleri kim?

Cizre'de 324'üncü haftasına ulaşan Dayikên Şemîye (Cumartesi Anneleri) eyleminde, 1992'de Batman'da polisler tarafından evinden alınarak infaz edilen ve cenazesi bir hastanenin bahçesine bırakılan Mehmet Yılmaz'ın failleri soruldu.

Paylaş

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 324'üncü haftasına ulaşan Dayikên Şemîye (Cumartesi Anneleri) eyleminde, 1992'de Batman'da polisler tarafından evinden alınarak infaz edilen ve cenazesi bir hastanenin bahçesine bırakılan Mehmet Yılmaz'ın failleri soruldu.

324 haftadır adalet taleplerini haykıran annelerin eylemine, DBP, HDP ve MEYA-DER Cizre yöneticileri ile KESK bileşenlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yurttaş katılarak destek verdi.

Kaybedilen yüzlerce kişinin fotoğrafının bulunduğu kayıplar albümü pankartı açıldığı eylemde anneler, yine ellerinde öldürülen ve kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı.

Bir haftaya yayılan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle eyleme katılan KESK Kadın Meçlisi üyeleri, annelere karanfiller dağıttı. Her hafta bir kayıp hikayesinin anlatıldığı eylemde bu hafta 1992 yılında Batman'da polisler tarafından evinden alınarak infaz edilen ve ölü bedeni bir hastane bahçesine bırakılan 72 yaşındaki Mehmet Yılmaz'ın akıbeti soruldu.

Resmi üniformalı polisler tarafından Batman'daki evinde gözaltına alınan Mehmet Yılmaz'ın akıbetini soran oğlu Mehmet Ali Yılmaz, babasının katledilmesi öyküsünü şu sözlerle anlattı: "Babam 72 yaşında evinde oturan yaşlı bir adamdı. Polisler evimizi basarak babamı Batman Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. 3 gün emniyette tutulduktan sonra rahatsızlandığını için emniyete gelmemiz istendi. Bizler emniyete gittiğimizde babamın Diyarbakır'a hastaneye kaldırıldığını öğrendik. Diyarbakır'a hastaneye gittiğimizde ise hastanenin bahçesine öldürülmüş halde babamın cesedinin bırakıldığının öğrendik. Polislerin, 'yolda ölü olarak bulduk' dedikleri doktorlara, bu yönde ölüm raporu hazırlanması için baskı uyguladıklarını da öğrendik. Hastanede çalışan doktorlar, polisler tarafından ölümle tehdit edilmişti. Doktorlar gözyaşları içerisinde ölüm raporunun bu şekilde yazılması için polislerden tehditler aldıklarını bize anlattı. Babamın kimler tarafından öldürüldüğünü biliyoruz."

Yılmaz'ın faillerinin bulunup, yargılanması yönünde yapılan çağrının ardından bu haftaki eylemde kısa süreli oturma eylemi sonrası son buldu. (Şırnak/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen kadınları sordu

SONRAKİ HABER

Madencilik çalıştayı: Madencilik doğayı, sağlığı, tarihi ve tarımı yok ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa