07 Mart 2015 14:51

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen kadınları sordu

Cumartesi Anneleri, adalet arayışlarının 519'uncu haftasında, gözaltında kaybedilen ve katledilen kadınların akıbetini sordu.

Paylaş

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışının 519'uncu haftasında da Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. "Failler belli, kayıplar nerede?" yazılı pankartı açan Cumartesi Anneleri, kayıplarının fotoğrafları ile kırmızı karanfiller taşıdı. Bu haftaki eylemde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle gözaltındayken kaybedilen, katledilen kadınların akıbeti soruldu. Eylemde ilk olarak, gözaltındayken kaybedilen Murat Yıldız'ın annesi Hanife Yıldız konuştu. Cezaevindeki kadın tutsakları ve gözaltındayken kaybedilen kadınları anarak konuşmasına başlayan Yıldız, "35 yıl önceki acımız neyse bugün acımız hala taze" dedi. Geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren Cumartesi Annesi Kiraz Şahin'i de anan Yıldız, "Kiraz, eşini bulmak için 20 yıl mücadele etti, 'belki eşimi bulurum da öldüğümde onun yanına gömülürüm' demişti" diye konuştu. Yıldız'ın ardından söz alan kayıp Nihat Aydoğan'ın eşi Halime Aydoğan da, "Kadınlar günü, anneler günü, sevgililer günü bizim ne işimize yarıyor ki? Devlet kadından neden korkuyor?" diye sordu.

Konuşmaların ardından haftanın basın açıklamasını Cumartesi insanlarından Leyla Kaya yaptı. "Bizler yıllardır erkek egemen sistemin baskılarına, zulmüne ve adaletsizliğine karşı isyan ettik" diyen Kaya, "Devlet kaynaklı şiddetin en vahşi uygulaması olan gözaltında kaybetme suçunun hedef aldığı kadınları anıyoruz" dedi. Gözaltında kaybedilen ya da katledilen kadınların erkek egemen sistemin kendilerine biçtiği rolü reddettiklerini dile getiren Kaya, "Onlar, kadın haklarını savundukları, sosyalist, Kürt, kadın oldukları için gözaltında kaybedildiler" diye konuştu. Devleti yönetenlere seslenen Kaya, gözaltında kaybedilen Makbule Ökdem, Ayten Öztürek, Rıdda Yavuz, Hamide Şarlı, Hatun Işık, Yeter Işık, Elif Işık, Gülizar Serin ve 3 yaşındaki kızı Dilek Serin, Lütfiye Kaçar, Ayşenur Şimşek, Hatice Şimşek, Fahriye Mordeniz, Zozan Eren, Neslihan Uslu ve Konca Kuriş'in akıbetini sordu.

Gözaltında kaybedilen kadınların akıbetini açıklamanın ve faillerinin cezalandırmanın devletin görevi olduğunun altını çizen Kaya, "Bu görevi yerine getirmeyen yetkililer suç işliyorlar. Devletin gözaltında kaybettiği kadınları unutmayacağız. Onları kaybedenlerden hesap sormaktan vazgeçmeyeceğiz" dedi. (İstanbul/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İkiyüzlü hassasiyet

SONRAKİ HABER

Sulh Ceza Hakimliği istismar sanığı babanın yeniden yargılanmasına karar verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...