07 Mart 2015 17:00

Hepimizin kardeşi Berkin Elvan unutulmadı

Gezi Parkı direnişinde evden ekmek almak için çıktığı sırada polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan için anma etkinliği düzenlendi. İlk olarak Elvan için Okmeydanı Cemevi'nde yemek verildi. Berkin Elvan daha sonra binlerce kişinin katıldığı yürüyüşün ardından mezarı başında anıldı.

Paylaş

Gezi Parkı direnişinde evden ekmek almak için çıktığı sırada polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan için anma etkinliği düzenlendi. İlk olarak Elvan için Okmeydanı Cemevi'nde yemek verildi. Berkin Elvan daha sonra binlerce kişinin katıldığı yürüyüşün ardından mezarı başında anıldı.

Okmeydanı'ndaki anmada konuşan Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, "Bugün Berkin'imizin yıl yemeği var. Ondan sonra da örf adetlerimize göre mezarına gitmeyi düşünüyoruz" dedi.

Bugün ülkede adaletin olmadığını söyleyen Sami Elvan, "Hala Berkin'in katillerinin ortada olmadığını görüyoruz. Hala Berkin'in katilleri hayatlarını devam ettiriyor. Ama bizim çocuğumuz ortada yok. Herkesin bu davanın peşinde olmasını istiyorum" diye konuştu.

Okmeydanı Cemevi'nde düzenlenen anma törenine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eşi Başak Demirtaş'la birlikte katıldı. Elvan ailesine başsağlığı dileyen Demirtaş basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da anmaya katıldı.

YASA ELEŞTİRİSİ

Berkin Elvan'ın şahsında bu ülkede katledilen bütün çocukları minnetle, rahmetle andığını söyleyen Demirtaş," 12 yıllık AKP iktidarı döneminde yüzlerce çocuk, sokaklarda katledildi. Bunların bir tanesiyle alakalı olarak bu ülkenin Başbakanı ya da Cumhurbaşkanı üzüntü ifade eden cümle kurmadı, kuramadı. Sokakta bu kadar büyük bir güvenlik gücü terörü hali hazırda uygulanırken, soruşturulmamış yüzlerce faili belli cinayet ortada dururken hükümet bununla yetinmiyor. O nedenle yeni bir güvenlik yasa paketini parlamentodan geçirmeye çalışıyor. Bu ülkenin Başbakanı, Cumhurbaşkanı hiç sıkılmadan halka yalan ifadelerle,' efendim, bu yasaya ihtiyacımız var' diyebiliyor. Bu yasa yokken geçtiğimiz 12 yılda yüzlerce kişiyi katlettiniz. Bu yasa da üstüne gelirse, Allah korusun herhalde katledilen insan sayısı binleri bulacak" diye konuştu.

Berkin'in intikamını almak gibi bir yaklaşım olmaması gerektiğini söyleyen Demirtaş , "Ama Berkin gibi evlatlarımızın böyle aleni katliamlarını durdurmak için de bu ülkede hukuku, kurumsallaşmış bir demokrasiyi hakim kılmamız lazım. Bizim arkasına sığınacağımız kavram, intikam değil, hukuk çerçevesinde hesap sormak olmalıdır. Bu hesabı da Türkiye'nin ilericileri, demokratları sorabilir ancak" dedi.

PANSUMANLA OLMAZ

Güvenlik paketinin geri çekilmesiyle ilgili taleplerini hatırlatan bir gazeteciye de yanıt veren Demirtaş," Biz paket tümden geri çekilmedikçe orda bir değişiklik oldu falan demeyeceğiz. Geri çekilecek. Komisyona gelecek. Komisyonda 4 grup oturup birlikte tartışırlar. Paketin pansumanla düzelecek bir tarafı yok. Paket deveye benziyor. Sormuşlar ya 'boynun neden eğri', ona benziyor. Neresini düzelteceğiz bu paketin?" dedi.

Demirtaş bir soru üzerine izleme komisyonu konusunda bir gelişme olmadığını da sözlerine ekledi. Bazı isimlere adaylık teklifi götürdükleri şeklindeki bir soruya da Demirtaş, "Kişilere özel bir istemle gitmedik. Toplumun vicdanı olacak isimleri belirledik" yanıtını verdi.

UMARIM SIKI YÖNETİM YASASI GERİ ÇEKİLİR

"CHP'liler olarak Berkin için bir fatiha okumaya geldik"diyen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Ölünün arkasından sadece Fatiha okunur, dua edilir. Berkin aynı zamanda demokrasinin, özgürlüğün ve adaletin simgesi oldu" diye konuştu. Berkin'in sadece Türkiye'de değil dünyanın dört bir yanında demokrasi ve özgürlük arayışı içinde olanlar tarafından anıldığını söyleyen Tekin, "Umut ediyorum ki, acılarımız son olur. Yaşanmış bu acılardan sonra bir sıkı yönetim yasasının tartışılması Türkiye demokrasisi açısından büyük bir eksikliktir. Umut ediyorum bizim ve diğer partilerin mücadelesiyle bu sıkı yönetim yasası geri çekilir. Aksi durumda daha çok acılarla karşı karşıya kalabiliriz" dedi.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Adalet olmadan demokrasi de olmaz barış da olmaz" diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da "Berkin'in katilleri bir yıldır ortada yok. Ama biz katili biliyoruz. Katil Berkin'in annesini meydanlarda yuhalatanlardır"şeklinde konuştu. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da siyaset insanların hayatı güzelleştirmek için yapılmalı. 12 yıldır siyaset insanların hayatını kabusa çeviriyor. Berkinlerin yaşaması için mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

‘GEÇEN SÜRE GÖREVİ SUİSTİMALDİR’

Elvan ailesinin avukatı Selçuk Kozağaçlı, “Anmanın anlamı aynı zamanda katillerin peşinde olduğumuzu gösteriyor. Katillerin fotoğrafları elimizdeyken isimleri bile bu süre içerisinde bize verilmiyorsa, anmalarımızın sadece vicdanlarımızı tatmin eden anmalar olamayacağının bilinmesi gerekiyor” dedi. Kozağaçlı, “Yapılması gereken tek şey kimlikleri belli olan katillerin isimlerinin açıklanması ve kamu davası açılmasıdır. Bir soruşturma devam ediyormuş gibi yapmayalım. Bundan sonra geçen süre görevi suistimaldir” diye konuştu.

BİNLER BERKİN İÇİN YÜRÜDÜ

Okmeydanı Cemevinde yapılan anmadan sonra Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi Okmeydanı Cemevi önünde üzerinde Berkin'in fotoğrafının bulunduğu ve "Gülüşün gibi onurlu güzel yarınlar kuracağız" yazılı pankartı açarak, "Anaların öfkesi katilleri boğacak" "Umudun çocuğu Berkin Elvan" "Berkin'in katili AKP'nin polisi" sloganları ile Berkin'in vurulduğu sokağa yürüdü.

Yürüyüşe Taksim Dayanışması bileşenlerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı. Berkin'in vurulduğu sokağa gelen kitle Gezi direnişinde yaşamını yitirenler anısına yaptıkları saygı duruşunun ardından, Berkin'i mezarı başında anmak amacıyla Feriköy Mezarlığı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün kortejinin en önünde Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan babası Sami Elvan, Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Gedik, Ethem Sarıslük'ün ailesi yer alırken, kitle yürüyüş boyunca sık sık, "15'inde bir fidan Berkin Elvan", "Gezi şehitleri ölümsüzdür", "Katil devlet hesap verecek" sloganları atılırken, üzerinde Berkin'in fotoğrafları taşındı.

Yürüyüşün ardından Berkin'in mezarı başında düzenlenen anmada anne Gülsüm Elvan duygusal anlar yaşadı ve fenalaştı. Kitle ise Berkin Elvan şahsında Gezi direnişinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunurken, kimi Berkin'in mezarına karanfiller kimi ise çikolatalar bıraktı.

Anmaya katılan Grup Yorum ise, "Büyü" şarkısını seslendirdi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Didim’deki iş cinayeti protesto edildi

SONRAKİ HABER

Mısır’da ilk İhvan idamı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...