07 Mart 2015 10:25

Irak ordusu, IŞİD'e karşı ilerliyor

Irak Savunma Bakanı Halit el Ubeydi, Selahattin ve Anbar illerinde IŞİD'e karşı operasyon yürüten askeri birlikleri ziyaret etti. Bu illerde yürütülen operasyonlarda 386 IŞİD'li öldürüldü.

Paylaş

Irak Savunma Bakanlığı, IŞİD'e karşı Selahattin ve Anbar illerinde yürütülen operasyonlardan yeni görüntüler yayınladı. Birçok bölgenin IŞİD'den geri alındığı açıklanırken operasyonlarda 193 IŞİD'linin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Selahattin ilinde Kara Kuvvetleri 5'nci Tugay Komutanlığı tarafından yürütülen ve Gönüllü Halk Güçlerinin de destek verdiği operasyonların birinci ve ikinci aşaması tamamlandı. Yayınlanan görüntülerde Diyale ilinden Salahattin iline doğru ilerlemekte olan ordu birliklerinin Hmrin Nahiyesi ile el Zarga Köprüsü ve bağlı olduğu köyler IŞİD'den temizlendiği görülüyor. Selahattin il merkezi Tikrit'i kuşatan askerler, bölgede IŞİD'in konuşlandığı yerlere top ve füze saldırıları düzenliyor. Buradaki operasyonda ise 150 IŞİD'linin öldürüldüğü bildirildi. 
Askerlerin ele geçirdikleri bölgelerde IŞİD'e ait çok sayıda bombalı araçları etkisiz hale getirip silah depolarını imha ettiği belirtildi. Askerin Tikrit iline doğru ilerlemekte olduğu ve bu bölgelerin IŞİD'den tamamen arındırılacağını bildirildi. Karadan yürütülen operasyonlara havadan da uçaklar destek veriyor. Operasyonu yürüten komutanlar ele geçirilen Zerga Köprüsü'nden sonra bir sonraki duraklarının Alem nahiyesi olacağını daha sonra ise Tikrit merkezine ilerleyeceklerini açıkladı. Savunma Bakanlığı, Anbar iline bağlı el Gurma bölgesinde 13 köyün IŞİD'den temizlendiğini ve 43 IŞİD'linin öldürüldüğünü belirtti. 
Irak Savunma Bakanı Halit el Ubeydi, bölgedeki ordu birliklerini ziyaret etti. Cephedeki askerlerle bir araya gelen Bakan Ubeydi IŞİD mevzilerini top ateşiyle bombaladı. (DIŞ HABERLER)

IŞİD, kaçırdığı Süryanileri fidye karşılığı serbest bıraktı

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AP: 'Yüce' Lider Erdoğan'ı eleştirirseniz hapse girebilirsiniz

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...