07 Mart 2015 04:58

Derince Belediyesinde neler oluyor?

Geçtİğimiz yıl 30 Mart yerel seçimlerinde AKP’li Derince Belediyesinde Aziz Alemdar’ın yerine aday gösterilen Ali Haydar Bulut, seçimleri kazanmış ve başkan olmuştu. Belediyeye geldiği günden bu yana işçiler üzerinde baskısının artırdığı söylenen Bulut, özellikle kadın işçilere dönük işlemlerle gündemde.

Paylaş

Hasret Gültekin Kozan
Kocaeli

Geçtİğimiz yıl 30 Mart yerel seçimlerinde AKP’li Derince Belediyesinde Aziz Alemdar’ın yerine aday gösterilen Ali Haydar Bulut, seçimleri kazanmış ve başkan olmuştu. Belediyeye geldiği günden bu yana işçiler üzerinde baskısının artırdığı söylenen Bulut, özellikle kadın işçilere dönük işlemlerle gündemde.

8 Mart öncesi gazetemize gelen bir mail bu tartışmayı yeniden açtı. İşten atılma korkusuyla isminin yayımlanmamasını isteyen bir kadın işçi, belediyede çalışan kadın işçilere yönelik baskı ve yıldırma politikalarına dikkat çekti. 

‘KADINLARA PSİKOLOJİK BASKI VAR!’

Derince Belediyesine ait Çenesuyu AŞ’de çalışan 9 işçinin sebepsiz yere işten çıkartıldığının belirtildiği mailde, çıkartılanların 4’ünün kadın olduğu belirtildi. Kadın işçilerin dışarıda, ağır ve zor işlerde çalıştırıldığını, yıldırılarak istifaya zorlandığını belirten kadın işçi, başarılı olunmayınca işlerine son verildiğini söyledi. Daha fazla işçinin işten çıkarılacağı uyarısında bulunan kadın işçi,  “Özellikle kadınlar son zamanlarda ağır şartlarda çalışmaya zorlanıyor ve makine ya da teçhizatın yapabileceği işleri de kadınlara psikolojik baskı yaparak yaptırıyorlar” dedi.

Kadın işçi mailinde şu ifadelere yer verdi: “Kadın cinayetlerinin çok olduğu şu hassas günlerde kadınlara bu kadar ön yargılı bakan Belediye Başkanının amacını anlamış değiliz. İhtiyacı olan kişilerin bu zor kış şartlarında işten atılmalarını hiçbir sivil toplum ve kadın örgütleri göz ardı edemez. Kadınlara yapılan ön yargılı tutum daha önce de olmuş, bu seçimden itibaren kademe kademe bayan personel işinden çıkarılmış ya da çıkarılmaya zorlanmıştır. Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un bu tutumu seçim arifesinde eminim ki tepki görecektir. İşten çıkarılmalarla ilgili gerekli topluluklarla irtibata geçerek mağduriyetimizi anlatacağız.”

BELEDİYE İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Konuyla ilgili görüştüğümüz Derince Belediyesi Basın Yayın ve Halklar İlişkiler Müdürü Lokman Karaaslan, dışarıda ve ağır şartlarda çalışan kadın işçilerinin olmadığını ileri sürdü. 9 işçinin çalıştığı işletmenin yıkıldığını, işçilerin o nedenle işten çıkartıldığını öne süre Karaaslan, “Hiç bir şekilde haksız yere işten çıkarma yok. İşçilerin bütün haklarını vererek işlerine son verdik. Çalıştıkları işletmeyi yıkmak zorunda kaldığımız için onlarla yolumuz ayrıldı, başka bir birimde görev veremedik. Haksız yere işten çıkarma söz konusu değil” iddiasında bulundu. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

E-devlet zorbalığı

SONRAKİ HABER

21. DİDF Genel Kongresi: Irkçılığa karşı göçmen emekçilerin mücadelesi güçlenmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...