06 Mart 2015 19:52

Merkez Bankası dolara karşı önlemini aldı: Örtülü faiz artışı

Merkez Bankası dışarıda doların küresel değer kazanmasının ve içeride siyasi gerilimin etkisiyle doların kururunun 2.61’i görmesi üzerine doların yükselişine müdahale etti. Merkez Bankası, TL’nin değer kaybını telafi etmek adına piyasaya sürdüğü doları azalttı. Merkezin aldığı bu önlem piyasada “örtülü faiz artışı” olarak nitelendiriliyor.

Paylaş

Merkez Bankası dışarıda doların küresel değer kazanmasının ve içeride siyasi gerilimin etkisiyle doların kurnun 2.61’i görmesi üzerine doların yükselişine müdahale etti. Merkez Bankası, TL’nin değer kaybını telafi etmek adına piyasaya sürdüğü doları azalttı. Merkezin aldığı bu önlem piyasada “örtülü faiz artışı” olarak nitelendiriliyor. 

Bankacılar, Merkezin repo ihaleleriyle piyasaya sürdüğü doların ihtiyacın yaklaşık 5-6 milyar lira altında kaldığını; bunun da önceki günlere göre yaklaşık 2-3 milyar liralık ek bir sıkılaştırma anlamına geldiğini belirttiler. Söz konusu sıkma gecelik piyasada faizleri 30 baz puan yükseltti. 

BAŞBAKAN MERKEZLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Davutoğlu, Merkez Bankası Başkanı Başçı ile liranın değer kaybı konusunda görüştüğünü belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu New York’ta yatırımcı ve bankacılarla yapılan toplantıların ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilere TL’deki zayıflık konusunda ihtiyaç olması halinde “Her türlü önlemin” alınacağını ifade etmişti. Davutoğlu aynı zamanda, “Doların yükselmesi, doların diğer para birimleri karşısında yükselmesiyle ilgili bir husustur. Sadece Türkiye’deki tartışmalara bağlanamaz” tespitini yapmıştı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ise dolar yorumu şöyle oldu: “Türkiye’de kurla ilgili hareketliliği tam anlamıyla spekülatif amaçlı bir hareket olarak görüyorum.” Cumhurbaşkanı ve hükümet sözcülerinin her açıklamasını ardından kurların yükselmiş olmasından dolayı Zeybekci sözlerine şu cümleleri de ekledi: “Türkiye’de TCMB ile hükümet arasında farklı görüşler olabilir. Bunlar dile getirilebilir ve bu hiçbir zaman da Merkez Bankasının bağımsızlığının üzerine söylenen sözler değildir.”

DOLARIN ATEŞİ DÜŞECEK GİBİ GÖRÜNMÜYOR

OkanÜniversitesi, Finansal Riskleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Targan Ünal, doların rekor kırması hakkında “Eldeki veriler bu artışın süreceğini gösteriyor” dedi. 
Ünal doların daha da değer kazanmasına neden olacak gelişmeleri şöyle sıraladı: 
* Amerikan Merkez Bankası Fed’in para daraltma kararı üzerine faiz oranlarının yükselmesi,
* Faiz artışının bir değer artışına da yansıyacağı beklentisiyle gelişen ülke kurlarının riski yerine Avrupa’ya göre hâlâ çok yüksek faizli görünen Amerikan tahvillerine yönelme beklentisi,  
* Açıklanacak Amerikan istihdam verilerinin beklentilerin çok üstünde olma ihtimali. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Çözüm birlik ve beraberlikte’

SONRAKİ HABER

Tepebaşı Belediyesi ve ÇGD'den Evrensel’e dayanışma ödülü 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...