06 Mart 2015 19:44

‘Çözüm birlik ve beraberlikte’

Buca Evka-1 Kadın Kültür ve Dayanışma Derneği, 8 Mart öncesi semt kadınları ile dernek binasında bir araya geldi.

Paylaş

Buca Evka 1 Kadın Kültür ve Dayanışma Derneği, 8 Mart öncesi semt kadınları ile dernek binalarında bir araya geldi. Son yıllarda hızla artan kadına yönelik şiddet, yeni çıkacak olan “ailenin ve dinamik nüfusun korunması” yasası, 4+4+4 eğitim sistemi,  muhafazakar toplum yaratma, işsizlik gibi konularının birbirleri ile olan bağlantılarını ve bu durumun toplum üzerinde yarattığı psikolojik etkileri ile tartışıldı.

Söyleşide, SES İzmir Şube Başkanı Rukiye Çakır ve İzmir Tabip Odası eski başkanı ve HDP Milletvekili aday adayı Doktor Zeki Gül de sunumları ile katkıda bulundular. Kadınların yaşadıkları ve düşündükleri üzerinden yoğun ve karşılıklı katılımlarıyla çok canlı geçen söyleşide, kadınlar bütün bu saldırılara bir araya gelerek ve doğru bulmadıkları konularda itiraz ederek kendi sözlerini söylemeleri gerektiğini dile getirdiler. Kadınlar ancak daha örgütlü ve bir araya gelerek bu sorunları aşabileceklerini belirterek, bundan sonra her konuda söyleşmek ve mücadele etmek üzere bir araya geleceklerini ifade ettiler. 

Söyleşide konuşan bir kadın "Kadınlar robot olacak herhalde. Düğmeye basacaklar çalışacak, düğmeye basacaklar duracak. Çocuk doğuran kadın da rencide ediliyor. Doğurmayan kadın da rencide ediliyor. Çocuk doğurmayan kadınların ne kadar ezildiğini ben kendim yaşadım. Kumalı kadınlar var. Kan davası olur kadınlar öldürülür. Kan davası olur kadınlar verilir barışmak için" dedi. 

Kozmetik fabrikasında işçi olarak çalışan bir kadın da söz alarak çalışma zorluklarını dile getirdi ve  "Çok fazla mesaiye zorluyorlardı. Hafta sonunu çocuğumuzla, ailemizle geçiremiyorduk. bayılan kadın arkadaşlarımız oluyordu, iş yoğunluğundan. Şikayet ettiğimizde de "Siz buradan ekmek yiyorsunuz, yapacaksınız. Dışarıda işçi çok" diye tehdit ediliyorduk. Dışarıdan çok güzel gözüküyordu ama işin içine girdiğimizde öyle olmadığını gördük" dedi. Başka bir kadında "Kadınlarının sorunlarının çözümü birlik beraberlik, dayanışma ve örgütlenmedir. Bunu daha geniş kitlelere yaymalıyız. Hepimizin amacı bu olmalıdır"dedi. (İzmir/EVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar ‘Yeter’ dediğinde gün ağarmaya yakındır

SONRAKİ HABER

Liman-İş: 150 bin Metal işçisinin taleplerini sahipleniyor ve destekliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa