06 Mart 2015 17:32

Fransa'nın eski içişleri bakanı gözaltına alındı

Fransa'nın eski İçişleri Bakanı Claude Gueant, 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiaları sonrası gözaltına alındı.

Paylaş

Fransa'nın eski İçişleri Bakanı Claude Gueant, 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiaları sonrası gözaltına alındı.

Sarkozy'nin cumhurbaşkanı seçildiği 2007 seçimlerindeki kampanyasına usulsüz para aktarıldığı iddiaları sonrası soruşturma başlatılmıştı. Bu soruşturma neticesinde gözaltına alınan Claude Gueant'a, 2008 yılında hesabına yatırılan 500 bin Euro'nun kaynağının sorulduğu belirtiliyor. Gueant'ın paranın bir bölümünü Paris'te satın aldıkları daire için kullandığı ortaya çıkmıştı.

2013 yılında da iddialarla ilgili ifade veren eski İçişleri Bakanı Guenat, paranın eşinin 1990'lı yıllarda elde ettiği 17. yüzyıla ait tabloların satışından elde edildiğini söylemişti. Tabloları satın alan kişinin de Malezyalı avukat Sivajothi Muthiah Rajendram olduğu belirtilmişti. Soruşturmaya bakan hakimlerin, Rajendram'ın ifadesinin alınması için Malezya polisi ile irtibata geçtiği açıklandı.

Claude Gueant, 2013 ve 2014 yıllarında da adının karıştığı başka davalar nedeniyle gözaltına alınmıştı. Sarkozy'ye yakınlığı ile bilinen Claude Gueant, 2007 seçimlerinde Nicolas Sarkozy'nin seçim kampanyasının başında bulunuyordu.

Sarkozy'nin seçim kampanyası ile ilgili soruşturma, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin kampanyaya usulsüz para aktardığı iddiaları sonrası başlatılmıştı. Ayrıca kampanya için Fransız kozmetik devi L’Oreal’in vârisi Liliane Bettencourt’tan yasa dışı bağış alındığı da iddia ediliyor. (CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AYM aile hekimlerine angarya nöbete itirazı reddetti

SONRAKİ HABER

Dersim’deki kurultaydan çağrı: Tarım, hayvancılık ve çevre mücadelesi birlikte olmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa