06 Mart 2015 15:38

Bakanlıkta 8 Mart engellemesi

KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikasının (BES) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştireceği etkinlik, etkinliğin gerçekleşeceği salonun tahsisinin Bakanlık tarafından son anda iptali nedeniyle gerçekleştirilemedi.

Paylaş

KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikasının (BES) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştireceği etkinlik, etkinliğin gerçekleşeceği salonun tahsisinin Bakanlık tarafından son anda iptali nedeniyle gerçekleştirilemedi. Duruma tepki gösteren BES üyeleri, etkinliği Bakanlık önünde gerçekleştirdi. Burada konuşan BES Genel Başkanı Fikret Aslan, Bakanlığın tavrının 12 yıllık AKP iktidarının kadına yönelik bakış ve politikasından bağımsız olmadığını dile getirdi.

Sendika üyeleri Bakanlık önünde halay çekerek “Kadınlar yürüyor mücadele büyüyor”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Eş değer değil eşitiz” sloganları attı. Etkinlik Şair Mehmet Özer’in okuduğu şiirlerle ve dağıtılan karanfillerle son buldu.

Etkinlikten önce konuşan Sendika Başkanı Fikret Aslan her yıl Bakanlık binasında 8 Mart için organize ettikleri etkinliğin gerçekçi olmayan bahanelerle iptal edilmesini kınadı. Aslan, etkinliğe yönelik bu keyfi tutumun Bakanlığın kadına, çalışan kadına ve örgütlü kadına bakış açısının gerçek yüzü olduğunu vurguladı. Aslan bu engelleme ve baskı politikalarına rağmen talepleri için mücadele etmeye devam edeceklerini bildirerek, taleplerini “Başta cinsiyet ayrımcılığı olmak üzere her türlü sömürü ve ayrımcılığa son verecek, kadına yönelik taciz, tecavüz ve mobbingin son bulmasını sağlayacak yasaların düzenlenmesi, “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programının” geri çekilmesi, ev işçisi kadınların emeğinin görünür kılınarak sosyal güvence altına alınması” diye sıraladı. (AnkaraEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Twitter'da IŞİD yanlısı 50 bine yakın hesap var'

SONRAKİ HABER

2019 Afrika Uluslar Kupası'nda Senegal'i 1-0 yenen Cezayir şampiyon oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa