06 Mart 2015 12:03

IŞİD'linin babası: YPG'ye katılsaydı ayağını öperdik

IŞİD'e 'Ebu Hamza Kurdi' koduyla katılan, Kobanê'ye saldıran ve YPG tarafından tutuklanan Murat Baynal'ın ailesi, çocuklarının kandırıldığını savunarak, 'Eğer kardeşlerine karşı savaşmaya gittiyse ona lanet olsun. YPG'ye katılmış olsaydı onun ayağını öperdik' diyerek tepkilerini dile getirdi.

Paylaş

Ankara'da IŞİD'in örgütlediği ve Kobanê'ye götürerek YPG'ye karşı savaştırdığı Karslı Murat Baynal'ın ailesi, çocuklarının IŞİD'e katılım hikayesini anlattı.

Kobanê'nin temizlenmesi sırasında YPG tarafından esir alınan ve IŞİD içerisinde Ebu Hamza Kurdi koduyla bilinen Baynal'ın Sincan'da oturan ailesi çocuklarının IŞİD'e katılması konusunda Baynal'ın 7 yıl önce imam nikahıyla evlendiği Özlem Baynal ve ailesini suçluyor.

Aile, çocuklarının herhangi bir tarikata bile üye olmadığını ancak eşi Özlem Baynal ve kayını Umut Karasağ tarafından kandırılarak IŞİD'e katıldığını söyledi. Aile ayrıca çocuklarının YPG'nin eline düşmesine de sevindiğini belirtiyor. 

EŞİ VE KAYNINI SUÇLADILAR 

Baynal'ın ablası Songül Ergin, kardeşinin eşi ve kayını tarafından kandırıldığını savunarak, "Kardeşim Yenidoğan'da oturuyordu, bir internet kafe işletiyordu. Uzun yol şoförü olan kardeşimin kayını Sincan'dan Hacıbayram'dan insanları kandırıp götürüyordu, onlara para da veriyordu" diye konuştu.

Ergin, kardeşinin herhangi bir dergaha dahi üye olmadığını belirterek, "Kürtleri müslüman görmeyen bu insanlar, Müslümanlık diye diye kardeşimi kandırdılar. Kardeşimi kayını alıp IŞİD'e götürdü" diye konuştu.

Kardeşinin YPG'nin eline düşmesine ilişkin de konuşan Ergin, "Alacağı her cezaya razıyız" dedi. Ergin, "Kobanê'nîn inşasında yer alsın, yıkımında nasıl bulunduysa inşasında da bulunsun. Ama yeter ki sağ salim olduğunu bilelim" diye konuştu. 

'OĞLUMU KANDIRDILAR'

Baynal'ın annesi Ağca Baynal da,
 oğlunun "Diyarbakır'a iş için gidiyorum" diyerek evden ayrıldığını söyledi. Baynal, oğlunun IŞİD'e katılmasına yönelik öfkesini de şu sözlerle dile getiriyor: "Onun beynini yıkadılar. Ona iğne yapıp uyuşturdular. Kandırıp götürdüler, oğlum melek gibiydi. Ben şimdi oğlumu görsem; oğlumu da döverim, kendimi de döverim. Niye canımızı yaktı, niye halkımızı kesiyor, niye halkımıza ihanet ediyor. Ben ona neler yapacağım neler. Ne yapacağımı bilmiyorum. Biz ağlıyoruz sızlıyoruz, oğlum niye bunu yaptın? Sen bunlara yakışmıyordun, niye gittin bunlara katıldın?" 

YPG tarafından tutuklanan IŞİD'li Murat Baynal.


'KARDEŞLERİNE KARŞI SAVAŞMAYA GİTTİYSEN SANA LANET OLSUN' 

Baba Nurettin Baynal da, oğlunun IŞİD'e katılmasında eşi Özlem ile Kayınbiraderi Umut Karasağ'ı suçlayarak, "Murat Kürtlere katılmış olsaydı, ben şimdi onun ayağını öperdim. Yeter ki Kürtlere katılmış olsaydı. Kürtlere değil oğlumu, canımı veririm. Ama elimden bir şey gelmiyor. Olan olmuş, kandırılıp götürülmüş. Artık nasıl yaptılarsa bilmiyorum. O da pişman olmuş ama iş işten geçmiş. Aldı çoluğunu çocuğunu götürdü. Tek başına gitseydi anlardım da, çoluğunu çocuğunu götürünce ben inandım ona" dedi. Oğluna tepki gösteren Baynal, "Senin öldürdüğün senin kardeşin. Sen Kürtsün, o da Kürt. Eğer o niyetle seni kandırıp götürdülerse lanet olsun ya. Benim vatanıma, halkıma karşı çatışmaya girerse olmaz, olmaz kardeşim" diye konuştu. (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanan liseli için 'reddi hakim' talebi

SONRAKİ HABER

Dersim’de 29 bölge geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa