06 Mart 2015 11:07

'IŞİD, Nimrud antik kentine dozerlerle girdi'

Irak hükümeti IŞİD militanlarının Asur medeniyetinden kalma Nimrud antik kentini iş makinalarıyla yıkmaya başladığını söyledi.

Paylaş

IŞİD, Kuzey Irak’ta Musul kentinin 20 kilometre güneydoğusunda bulunan Asur medeniyetine ait Nimrud antik kentini dozerlerle yıkmaya başladı. 

Irak Turizm ve Arkeoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "IŞİD dünya mirasına ve kültür varlıklarına zarar vermeye devam ediyor. IŞİD Nimrud Antik kentine buldozerlerle, Perşembe ikindi namazı sonrasında girdi ve bölgede ne kadar zarara neden oldukları bilinmiyor. Bakanlığımız bu eylemleri kınamaktadır. Terör çetelerinin eylemlerinin cezasız kalması insanlığın ortak mirasını ve Mezopotamya medeniyetini yok etme yolunda cesaretlendirecektir" denildi.

IŞİD geçen hafta Musul müzesindeki Ninova antik kentine ait eserleri ellerinde balyoz ve çekiçlerle parçalamış ve buna ait bir video yayınlamıştı.

UNESCO Başkanı Irına Bokova Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyini konuyla ilgili olağan üstü toplantıya çağırırken Uluslararası Ceza mahkemesinden geçtiğimiz günlerde Musul müzesindeki eserlerin parçalanması olayının soruşturulmasını istedi.

Nimrud ve yanındaki Ninova Antik kenti iki Asur krallığına ait antik kentler olarak biliniyor. Milattan önce 8.yya’a ait oldukça kıymetli eserlerin bulunduğu bu yerleşke, 1980’li yıllarda arkeologların bölgede altın bulmasıyla başlatılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarıldı. Bu bölgeden çıkarılan eserler arasında, hala yerleşkede bulunan ünlü insan kafalı kanatlı boğa heykelleri de bulunuyor. Kazılardan sonra birçok eser Paris ve Londra’ya götürülerek, buradaki müzelerde sergilenmeye başlanmıştı. Ninova’daki Asur kralı Sanherib’in sarayı ve Nimrud’daki II. Aşurnasirpal sarayındaki bazı kıymetli tarihi eserler ve yapılar hala burada bulunuyor. IŞİD’in bu bölgede ne kadar zarara neden olduğu ise henüz bilinmiyor.

'BİR SONRAKİ HEDEFLERİ HATRA'
Iraklı Arkeolog Abdülemir Hamdani, IŞİD'in kültürel miras değerlerini teker teker yıkmaya devam edeceğini belirtirken "Bir sonraki hedefleri elbette Hatra olacak" diyor. 
Irak'ın Ninova bölgesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Hatra, bir dönem Asur medeniyetine de başkentlik yapmış bir kent. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çarşı'dan Beşiktaş yönetimine sitem

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa