05 Mart 2015 22:13

Yeğen: 10 madde demokratik siyasetin önünü açma yoludur

İmralı heyeti ile hükümet yetkililerinin ortak açıklamasında sunulan 10 maddelik müzakere başlığının Kürt sorunun demokratik çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi için temel olduğunu belirten Prof. Dr. Mesut Yeğen, bunun PKK'nin ve Kürt halkının taleplerini demokratik bir yol ile çözmeye karar verdiğinin bir ifadesi olduğunu söyledi.

Paylaş

İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Yeğen, 10 maddenin altının doldurularak bu konuda adımlar atılması gerektiğini belirtti.

"Demokratik siyaset; tanımı ve içeriği" maddesine dikkat çeken Yeğen, demokratik siyasetin önündeki en büyük engellerden birisinin PKK'nin yasal siyaset alanında bulunmaması olduğunu söyledi. 

'PKK SORUNUNU DEMOKRATİK CUMHURİYET İLE ÇÖZMEYE KARAR VERMİŞ' 

İmralı Heyeti tarafından açıklanan 10 maddenin daha önce PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Kürt hareketi tarafından defalarca kez dile getirildiğini hatırlatan Yeğen, 10 başlığın Kürt sorununun demokratik çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesini sağlayacak temel olduğunu söyledi. 10 başlığın ayrıca 40 yıldır silahlı mücadele veren PKK'nin Kürt halkının taleplerini demokratik bir yol ile çözmeye karar verdiğinin bir ifadesi olduğunu belirten Yeğen, "PKK bu maddelerle Kürt sorununu ortak vatan, demokratik cumhuriyet etrafında çözmeye karar vermiştir" dedi. 

'DEMOKRATİK SİYASET İÇİN PKK SİYASET ALANINDA BULUNMALI' 

10 başlıktan birisi olan "Demokratik siyasetinin içeriği tartışılmalı" başlığına değinen Yeğen, "Hükümet eğer bu 10 maddeyi hayata geçirmede samimiyse PKK'nin siyaset alanında bulunmasının önünü açmalıdır. Aksi taktirde demokratik siyasetin önü açılamaz" dedi. Demokratik siyasetin önündeki bir diğer engelin ise yüzde 10 seçim barajı olduğunu ifade eden Yeğen, "Hükümet bunları yaptıktan sonra PKK de Kürdistan'da siyasetin çoğulculaşmasını sağlamalıdır" şeklinde konuştu. 

'ÇÖZÜM YEREL OTORİTELERE DEVREDİLMELİ'

"Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması" başlığının da Türkiye'nin demokratikleşmesi için önemli bir başlık olduğunu belirten Yeğen, "PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın daha önce sunmuş olduğu Demokratik Konfederalizm ve buna bağlı olarak demokratik ulus referans olarak kullanılırsa bir çok sorun çözülür" dedi. Ulusal ve yerel demokrasinin kurumlaşması için ulusun, toplumun, vatandaşlar cemaatinin, herhangi bir etnik aidiyete bağlı olmadan tanımlanması gerektiğini aktaran Yeğen, "Yapılması gereken bir diğer şey ise yerel idarelerin güçlenmesidir" dedi. Türkiye'nin aşırı merkeziyetçi bir ülke olduğunu ve bu madde ile çok demokratikleşeceğini ifade eden Yeğen, "Hem işlerin daha etkili yürütülebilmesi için hem de Kürt sorunun çözülmesi için iktidarın yerel otoritelere devredilmesi gerekir" dedi. Bunu hayata geçirmek için ise anayasal değişiklerin yetmeyeceğinin altını çizen Yeğen, "10 maddenin hayat bulması için toptan bir yeni anayasa çalışmasının yapılması lazım. Hükümet tarafından ciddiye alınıyorsa yapılması gereken yeni meclis oluşur oluşmaz bunu yapmaktır" şeklinde konuştu. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

'Köpek Nüfusu Yönetimi' konferansı protesto edildi

SONRAKİ HABER

2019 Afrika Uluslar Kupası'nda Senegal'i 1-0 yenen Cezayir şampiyon oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa