05 Mart 2015 21:51

'Peşmerge, Şengal’de savunma pozisyonunda'

Peşmerge güçlerinin Şengal’de kontrol altına aldığı bölgelerde IŞİD saldırılarından korunmak için hendekler kazdığı bildirildi.

Paylaş

Kurdpress haber ajansına demeç veren bir Peşmerge yetkilisi, Şengal’de IŞİD’den kurtarılan yerlerin çevresine hendek kazmaları yönünde emir aldıklarını açıkladı. 

Yakın Doğu Haber'de yer alan habere göre peşmerge yetkilisi, hendeklerin IŞİD’in kentin kurtarılmış bölgelerine sızmasını önlemeye ve peşmergelerin ve bölgede yaşayanların can güvenliğini korumaya yönelik bir önlem olduğunu söyledi.

Peşmerge güçlerinin kurtarılan bölgelerde IŞİD saldırılarından korunmak için 70 kilometre uzunluğunda ve 2 metre derinliğinde hendekler kazmayı sürdürdüğü bildirildi.

IŞİD’in Peşmerge güçlerine önce bombalı araçla veya intihar komandosu aracılığıyla kontrol noktalarına saldırı düzenlediğini ve ardından da taarruz başlattığını belirten kaynaklar, hendeklerin bu saldırı yöntemine karşı bir tedbir olduğunu ifade ediyor.

Peşmerge güçlerinin halen IŞİD’le 1050 kilometrelik bir alanda savaş verdiği bildiriliyor.

Peşmerge yetkilileri, şimdiye kadar IŞİD’le yaşanan çatışmalarda bin peşmergenin hayatını kaybettiğini, 5 bin peşmergenin de yaralandığını açıklamıştı.

Öte yandan IŞİD’den kurtarılan Rabia, Senuni ve Zummar’da yapılan temizlik çalışmalarının ardından bu bölgelerde yaşayan halkın evlerine geri dönmeye başladığı bildirildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Baransu'nun eski eşi, Emniyet'te 5 saat ifade verdi

SONRAKİ HABER

Olağanüstü genel kurul çağrısını reddeden TBB'den ikinci istifa

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa