05 Mart 2015 20:06

Davutoğlu: Mısır'ın içişlerine karışma niyetinde değiliz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Umarız Mısır’da yeni bir yaklaşım olur ve yeni bir dönem başlar. Siyasi hükümlüler serbest bırakılır ve Mısır içerisinde çok daha farklı yaklaşımlar, çok daha hoşgörülü bir ortam oluşur' dedi.

Paylaş

Birleşmiş Milletler’de Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunda sorulan bir soru üzerine Ahmet Davutoğlu, “Mısır, bölgedeki istikrarın omurgasıdır. Gerçekten çok büyük bir medeniyet geçmişi vardır. Mısır halkı da Türk halkının tarihsel olarak kardeşi ve dostudur” ifadelerini kullandı.

Geçmişte doktora tezini yazmak için Kahire’de bulunduğunu ifade eden Davutoğlu, “Mısır kültürünün ne kadar derin olduğunu biliyorum. Mısır halkının ne kadar onurlu olduğunu biliyorum. Mısır halkına, tarihine ve Mısır’ın Ortadoğu’daki rolüne büyük saygı duyuyorum. Mısır olmadan, bölgede kapsamlı bir istikrar olmaz. Biz bunu gayet iyi biliyoruz” şeklinde konuştu.

Hükümet olarak yakın geçmişte Mısır’la çok iyi ilişkiler kurmaya çalıştıklarını ifade eden Ahmet Davutoğlu, “Seçilmiş bir devlet başkanı bugün Mısır’da hapistedir. Binlerce kişi, askeri darbeye muhalefet ettikleri için siyasi hükümlü olmuşlardır” dedi.

İLİŞKİLERİN DÜZELMESİ İÇİN ‘UZLAŞMA SÜRECİ’ ŞARTI

Mısır’daki siyasi sorunların yine Mısır halkı tarafından çözülmesine inandıklarını dile getiren Davutoğlu, burada uzlaşma sürecinin başlaması halinde Türkiye ve diğer ülkelerin Mısır’la çok iyi ilişkiler kuracağına inandıklarını vurguladı. Mısır’da ve çevresinde barışçıl bir ortam görmek istediklerini söyleyen Davutoğlu, bu ülkenin içişlerine karışma ya da bir fikir empoze etmek niyetinde olmadıklarını dile getirdi. 

Davutoğlu, şunları söyledi: “Bizim güçlü ve istikrarlı bir Mısır’a ihtiyacımız var. Türkiye olarak bazı konularda görüşlerimizi ifade ediyorsak, Mısır’ın oynayacağı rolü, siyasi ve tarihi derinliğini ve olgunluğunu baltalamayı amaçlamıyoruz. Tahrir Ruhu’na saygı gösterilmeli. Tahrir Ruhu, özgürlük ve onur içindi. Sadece Mısır halkı için değil, bütün Arap halkları ve Türkler de dahil bütün Ortadoğu halkları içindi. Umuyoruz ki Mısır bu sorunları çözecektir ve hem Mısır halkı hem de bizim için yeni bir dönem başlayacaktır.”

DAVUTOĞLU: DOLARIN YÜKSELİŞİ SADECE TÜRKİYE’DEKİ TARTIŞMALARA BAĞLANAMAZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merkez Bankası'na siyasi baskı sebebiyle Türk Lirası'nın değer kaybettiği iddiasına "Sadece Türkiye’deki tartışmalara bağlanamaz." cevabını verdi.

Davutoğlu, Birleşmiş Milletler'de gazetecilerin sorularını cevapladı. Doların Euro ve diğer para birimleri karşısında da yükseldiğini ifade eden Ahmet Davutoğlu, “Sadece Türkiye’deki tartışmalara bağlanamaz. Dolardaki bu yükselişle ilgili olarak bütün kurumlarımız, birimlerimiz gerekli tedbirleri almaktadır.” dedi.

Dün ilk yükseliş trendi olduğunda Merkez Bankası başkanıyla bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade eden Ahmet Davutoğlu, “Her türlü tedbir gerektiğinde alınır. Ama bunun dünyadaki genel bir dalgalanmanın Türkiye’ye yansıması olduğu unutulmamalı. Türkiye’de kur dolayısıyla özel bir kriz olduğu gibi bir kanaat doğru bir kanaat değil. Ama bunu ciddiyetle ele alıyoruz. Her kur değişiminin Türkiye üzerinde oluşturduğu baskı, enflasyon üzerinde yapacağı etki; bütün bunları göz önüne almak durumundayız.” ifadelerini kullandı.

New York ziyaretinin asıl amacının “Türkiye’de niteliksel bir dönüşüme yol açacak yeni bir ekonomik hamle döneminin başladığı konusunda uluslararası yatırımcıları bilgilendirmek” olduğunu ifade eden Davutoğlu, programa gösterilen ilgi sebebiyle ziyaretin gayet verimli geçtiğini belirtti. Ahmet Davutoğlu, “Önemli olan, Türkiye’nin bu küresel ekonomik kriz ortamında bir siyasal istikrar adası ve yükselen bir ekonomi olarak dünyada yatırımcıların gündeminde olması. Bu çerçevede görüşmelerin çok başarılı geçtiği inancındayım.” dedi.

‘F-4 KAZASI, EĞİTİMİN DOĞASINDAKİ ZORLUKTAN KAYNAKLANMIŞ OLABİLİR’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de F-4 savaş uçaklarının art arda düşmesini New York'ta düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Konya’da F-4 uçağının düşmesiyle ilgili de konuşan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi: “Artık Türkiye’nin çok daha sofistike uçaklarla bu eğitim yapma imkanı var. Bana verilen ilk bilgide, doğrudan uçaktan kaynaklanan bir problemden daha çok, eğitimin kendisinin doğasında olan zorluktan kaynaklanan bazı faktörlerin etkili olabileceği gündeme getirilmişti. Ama tabii, nihayet bütün tetkikler yapıldıktan sonra bu konu açıklığa kavuşacak. Çünkü bu eğitimler bazen doğrudan savaş tatbikatları olduğu için zor bazı manevraları da içerebiliyor. Bunların sebeplerini inceleyeceğiz. Gerektiğinde F-4’ler tümüyle bu eğitim faaliyetlerinin dışında tutulabilir."

Başbakan Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın Irak ziyaretini, dün gündeme gelen Musul operasyonuyla sınırlı olmadığını da ifade etti. Davutoğlu, Irak’a silahtan daha çok donanım özellikleri taşıyan malzemeler verdiklerini dile getirdi ve “Türkiye'nin, Irak'ın istikrarına her zaman önem verdiğini Iraklılar da yakından bilirler. Musul’un ve Irak’ın istikrarı için atılması gereken adımlar konusunda bütün taraflarla yakından temas halindeyiz." dedi. (CİHAN)

 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD, 5 sivili öldürdü

SONRAKİ HABER

Otomobil tekeli Daimler'in "tasarruf planı"nda 1100 çalışanın işten çıkarılması var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa