05 Mart 2015 19:42

Kurtlar için 'gerekirse vurun' iznine çevreciler tepki gösterdi

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde son dönemlerde yeniden görülmeye başlayan kurtlar çevrecileri sevindirirken, özellikle çiftçiler ve aileler tedirgin.

Paylaş

Eyaletin Oldenburg bölgesinde yer alan Wildeshausen’da son günlerde sıkça görülen kurtları uzmanlar "vahşi ve insanlar için tehlikeli olabilir" şeklinde nitelendirdi.

Aşağı Saksonya Çevre Bakanlığı vahşi kurtların ilk etapta kauçuk mermilerle uzaklaştırılmasını ya da uyuşturulmasını tavsiye etti. Acil durumlarda ise öldürülebileceğini açıkladı. Çevreciler açıklamayı protesto etti. 

Daha önce Almanya’da yaşamadığı tahmin edilen kurtların yaklaşık üç yıldan beri yeniden özellikle Aşağı Saksonya ve Kuzey Ren Vestfalya gibi çevre eyaletlerde ortaya çıkması çevrecileri sevindirmişti.

Çevreciler nesli tükenmekte olan bir hayvan türünün yeniden geri dönmesinin, çevrenin korunduğunun çok önemli bir işareti olarak nitelendiriyor. 

Mağdur olduğunu iddia eden çiftçiler ise çevrecilerle aynı görüşte değil. Kurtların ileride çocuklara da saldıracağından endişe ettiklerini söyleyen çiftçiler, kurt saldırısına dikkat çekmek için ‘bugün sığırlar, yarın çocuklar‘ şeklinde slogan bile geliştirmişti.

Yasal olarak koruma altında bulunan yaban hayvanları evcil hayvanları telef ederse çiftçiler Çevre Bakanlığı'na tazminat için başvurabiliyor.

Çiftçiler kurt saldırılarına karşı daha iyi korunmak amacıyla köpek barındırma ve çiftliğin etrafına çit çevirmek için devletten fon alabiliyor. (CİHAN)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dünyanın en iyi filmleri İstanbul’a geliyor

SONRAKİ HABER

Prag’da heyecan başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...